Mektuplar

“Hocam! Ben Arşın Gölgesine Talibim!” Üniversite Öğrencisi Mü’mine Hanımefendiye

26057
03.11.2014

Selamünaleyküm kıymetli hocam..
Sizinle daha önceleri birkaç vesile ile iletişime geçtim ama ilahi takdirdir ki bu vesileler bir şekilde koptu. En son size ulaşmaya çalıştığımda, muallakta kalmış biriydim. Şimdi ise adı üniversite olan ama özellikle bayanların hayasını kaybettiği, erkeklerin şereflerini yitirdiği, zinanın ve haramın kol gezdiği bir mekanda ilahiyat okumaya çalışıyorum. Acı olan bir durumda şudur ki, artık ilahiyat okuyan arkadaşlarımızda da benzer durumlar çok sık yaşanmaya başlandı. Aklım almıyor, ahir zamandayız diyoruz ve ahir zaman alametlerini sayıp hükümlerini okurken, bir kaç dakika sonra o günahı nasıl yapabiliyoruz. Nasıl bir vicdan taşıyoruz ki sonu cehenneme gittiğimizi bile bile o günahları uygulamaya devam edebiliyoruz. Hocam günahın yağmur gibi yağdığı şu dönem ve mekanda kendimi nasıl muhafıza edeceğim? Anlık gafletten nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. Çünkü bozuk bir ortamda, maneviyat olmayınca gaflete düşmek çok daha kolay.. Duanıza beni/bizi de alın inşallah. İlahiyatı hakkıyla bitirmeyi, tesettürümüzden taviz vermemeyi ve birçok insana vesile olmayı Rabbim bize nasip etsin.. Koskoca üniversitede toplasan 100 tane tesettürlü yok. Ne olur hocam dua edin, Allah rızası yolunda yürümeye çalışan bize... Rabbim sizden ebeden razı olsun.

Selamünaleyküm.
Değerli bacım, kıymetli kızım.
Sana ‘şöyle yaparsan yarından itibaren hürsün’ der gibi bir reçete sunamam. Bunu sen de biliyorsun. Senin ilahiyat fakültesinde bunaldığın şey ne ise ben de nefes aldığım her yerde benzerlerini yaşıyorum. Mü'min olan herkes yaşıyor ve yaşamak zorundadır da. Seni takdirle karşılıyorum. Dilerim Rabbim seni ve senin gibi kızlarımızı, delikanlılarımızı nuruyla nurlandırır da fitne fesat ortamından sıyrılıp ümmetimin umudu olacak gençler olarak çıkar gelirsiniz. Allah yardımcınız olsun, kalbiniz huzur ve iman ile dolsun.
Sana ve senin durumunda olan kızlarımıza kesin sonuçlu reçeteler sunamıyorum ama ağabey tavsiyesi sunabilirim. Aşağıdaki nasihatlerimi uygulayabilirsen biiznillah korkularından emin olacağın bir sahile çıkabilirsin:
1-Hayatı her yerde yapılacak bir cihat olarak görmelisiniz. Savaş meydanlarında, evlerde, okullarda hatta camilerde cihat vardır. Şeytan şu dünyada var oldukça ve biz de imanla ölüp Rabbimize kavuşmayı gaye edinmiş olduğumuz sürece cihat vardır. Cihat bizim imanımız, imanımızı ispat davamızdır. Zannederim sizin şu ilahiyat dediğiniz yer bu zamanki cihadın en aktif olması gereken yerlerden biri gibi durmaktadır. Bunu böyle bilin. Kısacası şudur: Hayatı ve imtihanı doğru anlamakla başlamalısınız. Kaçarak değil boğuşarak kazanılır cihat.
2-Haramlardan en hassas ölçülerle sakınacağımız bir yaşam kurmalıyız. Mümkünse SIFIR HARAM ortamı bulacağız. O mümkün olmadığı zaman ise sıfıra en yakın ortamı araştıracağız. Bunun için de hicret dahil yapmamız gereken ve yapmamız en uygun olan ne ise onu yapacağız. Temenni deryasında yüzüp duramayız. Temennilerimizin bedeli olduğunda o bedeli ödemek zorundayız. Hicret etmeniz gereken yer fakülte olduğunu anlarsanız onu da terk edeceksiniz. Sakın şaşmayasın; fakülteyi terk edemedikten sonra büyük büyük sözler etmenin ne anlamı olacak! Hemen terk et demiyorum ama gerektiğinde hazır ol diyorum.
3-Yalnızlık her zaman tehlikelidir. Ders çalışırken de, evde gecelerken de yalnızlık, sözünü ettiğimiz tehlikeli olan durumdur. Aynı şekilde olaylara bakan gözün, düşünen aklın yalnız kalması da büyük bir tehlikedir. Bu tehlike yer yer delirmek ya da sapmak veya ‘hiç’ durumuna gelmekle sonuçlanabilir. Asla yalnız kalma; bir mürşidin, mürşit vazifesi yapabilecek bir ablan, bir büyüğün muhakkak bulunsun. Onu sev, ona güven, itaat et ama asla kendini ona satma. Şu dünyada Peygamber aleyhisselam’dan başka hiç kimse yüzde yüz önünde teslim olacağımız kimse değildir. Büyüktür, iyidir ama kayıtsız şartsız değildir her kimse önümüzdeki. Bunu böyle bil, böyle tatbik et.
4-Bulunduğunuz fakülteyi âlim yetiştirme yeri olarak görmeyin. İlim için bulunulması zorunlu bir yer olarak görün. Bu bakış sizi birilerine veya bir mekâna güvenip sonra da gafil avlanmış olmaktan kurtarır. Mecburen bulunduğunuz bir yerde verilenlerden gerekeni alır gerisini terk edersiniz. Size danışmanlık yapan büyüğünüzün size eksik dediği alanları da dışarıdan takviye edersiniz. Böyle yaparsanız kendinizi zarara en az uğramış olarak kurtarırsınız.
5-İbadetlerinizi ihmal etmeyin, yosun tutarsınız aksi takdirde. Çok dua edin. Kur'an okuma takviminiz hiç aksamasın.
6-Arkadaşlarınızı kontrol edin. Salihlerle beraber olmak zorundasınız. Bu sizin görevinizdir. Arkadaş seçememiş olmak diye bir özürle dirilmeyeceğinizi kesin bilin.
7-Bir okuma ve okuduğunu kullanma hamlesi yapın kendiniz için. Sınıf geçmek için derslere çalışın, iyi bir mü'min olmak için de ilave dersler alın ve kitaplar okuyun.
Allah yardımcınız olsun, ayağınızı ve kalbinizi sabit kılsın.
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız

Nureddin Yıldız