Yazılı Fetva

Huysuz Eşe Karşı Sabır

50862
12.11.2011

S.aleyküm hocam nasılsınız? Sitenizi yakından takip ediyor ve tavsiye ediyorum. Zaten bizi ayakta tutan sizin gibi düşünen alimleri takip etmek yoksa ayaklarımız çoktan kayar. Rabbim sizi iki cihanda muvaffak eylesin. 20 yıldan beri gecimsiz, inatcı, her dediğim dedik, huysuz bir eşim var. Evde hep onun dediği olur. Maşaallah islamı da iyi biliyor. Benim bu durumda sabretmem ki 20 yıldır, ahmak olduğumu mu gösterir ya da bu sabretmemden dolayı Allah cc dan beklediğim ecir midir acaba? Çünkü şuna inanıyorum; rabbim bir gün beni mükafatlandıracak diye bekliyorum. Bazen sabır taşı çatlıyor. Allahım ayaklarımı kaydırma diye dua ediyorum. Bu arada akraba ve doğulu olduğum için boşanma hoş karşılanmaz diye de boşanamıyor. Bir kaç sefer teşebbüs ettiysem de beni intihar etmekle tehdit etti. Hiç ama hiç hayattan tad almıyorum dünyayı sevmiyorum bir an önce rabbime iltiça etmek istiyorum. Allahım diyorum ya benim ya da onun emanetini al evden kaçmayı bile düşünüyorum. Bir erkek için ne kadar yakışıksız değil mi? Zerre kadar bana karşı merhameti yok, hep muhalefet ama dedim ya bu sabır ne kadar sürer dayanılmaz bir hal alıyor. Ne dersiniz sabredeyim mi, evi terk mi edeyim? Şimdiye kadar her hangi bir alime danışmadım sabır ve tavsiyelerle hep bekledim. Şayet zina ve adam öldürme haram olmazsa idi yeryüzünde evli kimse olmaz ve insanlar birbirini boğazlardı. Bunları frenleyen rabbimizin emirleri. Allaha emanet olun.

Selamünaleyküm.
Bu anlattıklarınızın ne kadar tek taraflı/adil olduğu sizin mesuliyetinizdedir. Ancak bu anlattıklarınızla bir yuvanın sürdürülmesi zordur. Yarın harama kayma ihtimaline rağmen bir işi sürdüremeyiz. Yöre kültürü gibi bir nedenle dünya ve ahiretimizi batıramayız.
Aile büyüklerinizle geniş bir istişare yapın, onun ailesinden de katılanlar olsun. O istişarede size ve ona bir çare üretilemezse ayrılma sürecini başlatın. Eğer size kendinizi düzeltmeniz gereken hususlar iletilirse siz de kendinizi düzeltin.

Nureddin Yıldız