Yazılı Fetva

İfadelerinizde kullandığınız ‘en iyi doktor’dan kasıt nedir?

5335
22.08.2015

Ben Tıp Fakültesi 2. sınıfta okuyan bir öğrenciyim. Lisede tıp kazanırsam Allah rızası için bu mesleği yapmaya kendime söz vermiştim. Çok şükür içimde hala bu istekle okulu okuyorum. Derslerden bunaldığım zamanlar olsa da bu işte insanlara yardımım dokunacağını hatırlayınca yeniden motive oluyorum. Hocam önceki yazılarınızdan tıbba giden öğrencilere tavsiyelerinizi okudum, çok yararlı da oldu. Yapacağımız mesleğe bakışımız nasıl olmalı, bana bunu öğretti. Benim sorum, ‘en iyi doktor olmayı istemek’ kavramını tam olarak anlamadım. Buradaki anlam en yüksek notu alan tıp öğrencisi mi en iyi ameliyatı gerçekleştiren doktor mudur?

Allah Teâlâ sizi razı olacağı hayata muvaffak kılsın, razı olmayacağı işlerden muhafaza buyursun.
İnsana hizmet eden meslekler arasında tıbbın yeri elbette farklıdır. Birilerinin parası veya şöhreti sebebi ile doktor olmayı istemesi bizim ölçümüz olamaz. Biz Rabbimizin rızasını esas alarak yaşamaya mecburuz. Rabbimizin rızası için de namaz kıldığımız gibi işimizin de mübarek ve gerekli bir iş olmasını isteriz. Böyle bakmalı, böyle düşünmeliyiz.
- 'En iyi doktor' ifadesi ile şunu kastediyoruz: Fakültede iken notları iyi, uzmanlıkta iken pratiği iyi, diplomasını alınca da ibadet heyecanı ile çalışan doktor. Para da kazanan ama insanlığını unutmayan, kibirlenmeyen, merhametli, vaktinin değerini bilen, ilimi gelişmeleri takip eden.. En iyi doktor derken bunu istiyoruz.

Nureddin Yıldız