Yazılı Fetva

İhtiyaç kredisinin caiz olması için zaruri durum nedir?

2906
18.04.2022

Salgın nedeniyle ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar var, bu şartlar altında sosyal çevresinde gerçekten tüm gerekli kapıları çalıp maddi destek aramış lakin bulamamış kişinin en zaruri ihtiyaçlarını giderebilmesi adına bankalara yönelmesi doğru mudur?

Yani bankadan ihtiyaç kredisi çekmek  “açlık ve yokluk durumunda hayatta kalacak kadar domuz eti yemek helal” durumuna benzetilme düşüncesi sağlıklı mıdır?

Değerli kardeşim, gerçekten bu kadar büyük bir çaresizlik var mı yoksa bir çaresizlik cümbüşü mü var? Allah’a sığınırız, bu söylenenlerin daha beteri bile olabilir. Afetle, bela ile bir yarış yapılamaz ama şu andaki durum ne yazık ki sadece ocağına ateş düşenlerin feryadı ve bir de omuzlarında halkın sorumluluğu bulunan yöneticilerin sıkıntısı gibi duruyor. Gerçek bir kıtlık hamd olsun yaşamadık. Bu yaşanmaz değildir şüphesiz. Her türlü hamd ederiz Rabbimize. Gidişatımız açısından bakıldığında bu rahatlık ve TV ekranları karşısında seçim sonuçları izlenir gibi koronavirüs sonuçları izleniyor olması kendi başına bir afet gibi duruyor.

Kanaatimiz odur ki, hele bizim yaşadığımız topraklarda o şekilde bir açlık ve bitmişlik şu anda yoktur, olmaması için de dualar ederiz. Olmaz değil elbette. Maazallah çok daha beteri de olabilir. O zaman imtihanımız daha da derinleşir. Öyle bir durum olursa, domuzdan bile yenebilir düzeyinde fetvalar bulunur meraklanmaya gerek yok. Allah’a sığınırız.

Nureddin Yıldız