Yazılı Fetva

İnsanlara İslamı Nasıl Anlatmalıyım?

11628
01.04.2012

Selamünaleyküm. Hocam belkide çağımızın en büyük problemi olan imani eksiklik için insanlara. Gerçekleri nasıl anlatırız yöntemimiz ne olmalı. Yaş gruplarına göre nasıl anlatmamız nasıl uygun olur. Yani küçük kardeşime anlatırken nasıl bir yol izlemeliyim, akranım olan arkadaşıma nasıl, benden büyük olanlara nasıl anlatmalıyım.

Selamünaleyküm.
Her şeyden önce bilmek gelir. Bir kere anlatacak olan kulaktan dolma değil yürekten gelme bir bilgi sahibi olmalıdır. İkinci olarak da, anlatmayı bilgi aktarımı olarak değil Allah için yapılacak bir iş olarak ya da cihat olarak görmelidir. Üçüncüsü de bunu yaparken ihlâsla yapmalıdır ki Allah onu amel olarak kabul buyursun. Dördüncü olarak da mesela eskilerden bir İhya ya da benzeri bir eser okumalı, insana nasıl hitap edeceğini bilerek iş yapmalıdır. Ya da mevcut zamanda yazılmış insanı anlatan eserlerden okunarak konuşma yapımalıdır.
Ama şunu hiç unutmamalıyız: Kalpler Allah'ın elindedir, O dilediğinin kalbini açar, dilediğini kilitler. Tesir ettiren O'dur. Buna göre yaptığmıızda ihlâslı olacağız ki müessir olabilelim.

Nureddin Yıldız