Yazılı Fetva

Yurt dışında yaşayanlar insanlara İslam’ı nasıl anlatmalıdırlar?

519
25.05.2023

Hocam bir arkadaşla İslam’a davet hakkında tartıştık. Sadece derslere katılıp (Arapça, Akide, Fıkıh) İslam’a daveti ihmal eden çok arkadaş gördüğünü söylüyor ve aslında temel bilgilerle de davet işlemi gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Delil olarak da Mekke dönemini gösteriyor ve bu dönemin bizim durumumuza uyduğunu söylüyor.

Ben bu derslerin de çok önemli olduğunu savundum ve bu ilimlerde sadece zaruri bilgilerle yetinmemek gerektiğini öne sürdüm. Özellikle ev sohbetlerinde sadece temel bilgilere sahip olan kardeşlerimiz toplandıklarında fikir alışverişi yapıldığında hatalı anlayışlar meydana çıkıyor.

İslam’a davetin Almanya’da nasıl olması gerektiğine dair net bir çizgi belirtmemiz mümkün mü? Bireyler kendilerince ne yapabilirler?

İslam’a en iyi davet İslam’ı iyi bir şekilde yaşamaktır. İslam’a iman edenlerin tek yürek gibi olmaları kadar güzel bir davet olamaz. İslam’a davetin nasıllığı konusunda bile tartışanların varlığı gibi açık bir engel olabilir mi Müslüman olacaklar için? Dinimizi yaşamalıyız, davet yaşamamız kadar öncelikli olamaz. Birinci basamağı basmadan da ikinci basamağa basamayız. Almanya’da veya başka bir yerde kural böyledir.

Nureddin Yıldız