Yazılı Fetva

İnternet üzerinden yapılan ticarette elde olmayan ürünü satmak

8289
12.02.2015

Hocam internet üzerinden e-ticaret yapma üzerine bir çalışmamız var. Depoda olmayan ürün ile ilgili fetvanızı izledim, biraz huzursuz oldum. İnternet üzerinden yapılan ticarette ürün çoğu zaman deponuzda bulunmaz. Bu ürünü asıl tedarikçi firma ile (ki bunlar yurt içinde bulunan firmalardır) değişik anlaşma, sözleşme ve senetleşme ile mal temini yapılır. Yani firmanın elinde bulunan ürünlerden adetli olarak alınacağına dair teminat senedi veririz. Firma da istediğimiz zamanlarda (müşteri çıktıkça) bu ürünü bize gönderir ve biz de müşteriye göndeririz veya bizim adımıza toptancı firma direk müşteriye gönderir. Böyle bir durum ile ilgili bize tavsiyeniz nedir?

İki gerçekle karşı karşıyayız. Birincisi artık ticaret böyle bir şekil almaktadır. Yakın bir zamanda tamamen denecek kadar da ticaret bu şekli alabilir. Bu bir gerçektir. İkinci olarak da, bu ve benzeri ticaretlerde sorun ihtimalinin yüksekliğidir. Dinimiz de bu nedenle böyle ticaretlerde sakınca görmektedir.
Netice olarak zannımız şudur:
Sizin yaptığınız şekli ile ticaret 'elinde olmayanı satmak' şeklinde tam oturmuyor. Bir tür mal elinizdeki gibi durmaktadır. İnşaallah sakıncası yoktur. Mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışınız.

Nureddin Yıldız