Yazılı Fetva

İslam'da kadının kocasına itaat etme zorunluluğunun mantığı nedir?

1295
01.03.2024

Hocam İslam'a göre neden kadın kocasına itaat etmek zorunda? Üstelik erkek ikinci kez evlenirken bile karısından izin almak zorunda değilken. İslam neden her konuda kadına yükleniyor?

Ahzab suresine göre kadınlar evlerinde oturmalılar, kocalarının dört karısından biri olmayı kabul etmeliler, şahitlikte yarım olmayı kabul etmeliler, üstüne üstlük itaatsizlik ettiğinde dayak yemeyi de kabul etmeliler, Anadolu’daki dayak kültürü hepimizin malumu, öyle kadınlar tanıyorum ki kocasından, kayınvalidesinden ve kayınpederinden beş vakit namaz niyetine dayak yiyor, eziyet görüyordu. Bu konuda atasözleri bile var, “kadının kucağından çocuğu sırtından sopayı eksik etmeyeceksin” böyle ata yerin dibine girsin. İtaatsizlik neye göre kime göre? Erkek kim oluyor da kadına ceza veriyor, had bildiriyor? Etrafımızda öyle aşağılık erkekler var ki kendisi her şey yapmakta sıkıntı görmez fakat karısına gelince evden çıkarmaz. Buna da İslam'ı alet eder, bana itaat etmek zorundasın diye, alın size itaat örnekleri! Üstelik erkekler dışarıda rahat rahat gezebilirken eğlenebilirken kadın neden evde oturmak zorunda? Bazı videolarınızı izledim kadınlara üniversite okurken ahlak dersleri veriyorsunuz erkeklere de söylüyor musunuz aynı şeyleri ama yok size göre ahlaksızlık hep kadınlardan çıkar değil mi erkekler masumdur! Lafa gelince kadınların eğitimine çok önem verirsiniz ama icraatta yok şöyle edemezsin böyle edemezsin kendi fıtratına göre iş bulmalısın dersiniz neymiş kadının fıtratı evinde sessiz sessiz pusup kalması, çocuk doğurması ve kocasından dayak yemesi midir? Kadın bilimle, siyasetle veya sanatla uğraşamaz, çalışamaz mı, hayallerini gerçekleştiremez mi? Yok bunları yapmak için kocasından, evli değilse babasından izin almalıymış kadınlar köle mi? erkek çocukları neden hayatları hakkında hayaller kurarken babalarından izin almak zorunda değiller? Allah aşkına bana yardım edin. İslam'ın mantığı kadını erkeğin kölesi etmek mi? Bu konularla alakalı mantıklı izahı olan bir kitap önerin lütfen.

Dinimiz İslam, fıtrat dinidir. Rabbimiz, kadın ve erkekten fıtratlarını koruyacakları bir sistem üzerinden kulluk ister. Müslümanlık teslim olmaktır. 
Size binlerce cevap verilebilir, yüzlerce örnek üzerinden kadın ve erkeğin fıtratı anlatılabilir. Sizi ikna eden örnekler, cevaplar verilse de kalbinizde olması gereken, teslimiyettir. Allah emreder, kul itaat eder.

Din, budur. Müslüman, teslim olur. Teslim olmayan, bir insan mantığı üzerinden Rabbani hikmeti çözmek ister, bocalar, yorulur, yıpranır ama çözemez. İnsan mantığı, Rabbani hikmeti dünya sınırlılığında çözemeyecektir. Ahiret, Allah'ın hikmeti ile tanışacağımız yerdir. Bu kulluk imtihanıdır. Kulluk, isteyenin kabul ettiği istemeyenin kabul etmediği ama kimsenin değiştirmeye, yorumlamaya da cüret edemeyeceği sistemdir. 

Müslüman olduğunu söyleyen ama taşıdıkları İslam kimliğine uygun yaşamayan insanlar, İslam'ın kendisi değildir. Kişiler üzerinden İslam'ın tanınması ise Müslümanlığın aslını yansıtmayacaktır. 

H. B.