Yazılı Fetva

İtikadı bozuk insanlara karşı tavrımız nasıl olmalıdır?

1653
01.06.2022

Hocam gün içerisinde iş gereği şantiyelerde tanımadığım insanlarla karşılaşıyorum. Bu kişilerin inançlarını bilmiyorum ama ben konuşmalarımda ve sohbetlerimde mutlaka Allah ve Resul’ünü zikrediyorum. Çoğu zaman itikadı bozuk, isyankâr ve inancı zayıf kişilere denk geliyorum ve tartışıp sinirleniyorum. Söz de geçiremiyorum ve çok üzülüyorum. Bugün biri, ben Allah’tan hiçbir şey beklemiyorum bana karışmasın yeter ona ihtiyacım yok dedi.  O adamı boğmak istedim. Bu tip insanlara karşı nasıl davranmalıyım bunlarla nasıl başa çıkılır?

İşte bu bir imtihandır; mü'min olduğu söylenen toplumun ortasında kâfirlerden beklenecek söz ve tavırlarla karşılaşmak! Bu bir imtihandır, biz de o imtihanı kazanmak zorundayız.

  • Mü'min kimliğimizle var olup o kimliğin hakkını verme heyecan ve aşkı ile yaşayacağız.
  • Her türlü şeytan darbesine karşı uyanık olacağız. Bu darbe mü'min olmayanlardan, mü'min olduğunu zannedip yanıldıklarımızdan hatta gaflete düşmüş mü'minlerden gelebilir. Biz yıkılmamak için hazır bulunacağız.
  • Günlük ve sıradan cedelleşmelerin dinimize bir faydası olmadığı gibi bizim dindarlığımızı eritmeye sebebiyeti vardır. Soru soranın sorusuna cevap veririz ama cevabımızı tartışarak kendimizi ve heyecanımızı eritmeyiz. Temel mantığımız bu olacak. Bizim beraberimizde ve çevremizde melekler ve şeytanlar bulunuyor. Tavırlarımız ve sözlerimizden meleklerin sevinmesine yönelik tercihimizi hiç kaybetmeyeceğiz.
  • Ve bileceğiz ki, bu mantığımızın karşılığında Allah’tan ecir bulacağız biiznillah. Sizlere dualar ederim, sizden de dua beklerim.
Nureddin Yıldız