Yazılı Fetva

Kadının istediği anlaşmalı boşanmalarda dini nikâh da bitmiş olur mu?

1241
27.02.2023

Hocam ben on üç senelik evliydim, bir de kızım var. Aile ilişkimizde boşanmayı gerektirecek çok büyük sorunlar yaşamadık ancak ben birkaç sene önce kocama ayrılmak istediğimi söyledim. Önce direndi sonra istemeyerek kabul etti ayrılmayı ama ben senden dinen boşanmam dedi. Mahkemeye gittik, mahkemede hâkim bize boşanmak istiyor musunuz diye hiç sormadı. Sadece bir evrak verildi elimize ve imzaladık. Mahkeme bittikten sonra da kocam bana, mahkemede irade beyanımız olmadı. Bu nedenle dinen ben de seni boşamadığım için, Allah katında sen benim eşimsin diye mesaj attı.
Bu uzun ayrılık süresinde ben her akşam düşündüm. Kalbimi yokladığımda kocamı sevdiğimi düşünüyorum ama karar vermekte de zorlanıyorum.
Geçen hafta oturduk ve ilk kez konuştuk. Bu durumu bir arkadaşıma anlattım ve niye tekrar bir araya gelmiyorsunuz diye telkinler aldım fakat bir sorun olduğunu söyledi.
Biz eğer dinen boşanmış sayılıyorsak, o durumda ben bir başkasıyla nikâhlanmalıymışım ve ondan boşandıktan sonra yeniden eski kocamla nikâh kıyabiliyormuşum.
Şimdi bizim nikâhımızın durumu nedir? Mahkeme kararıyla dinen de boşanmış sayılıyor muyuz? Çok zor bir ikilem yaşıyorum hocam. Cevap verirseniz minnettar kalacağım.

1- Beyanda bulunmadınız da mahkeme sizi neye göre boşadı? Dilekçeye attığınız imza sizin beyanınızdı. Beyanınız üzerine de boşadı sizi. Eşiniz imza atarak söylemesi gereken şeyi söylemiş oldu.

2- Mahkeme hükmü muteber bir makam ise ki siz öyle gördüğünüz için sizi boşamasını istediniz, verdiği karar da sizin üzerinizde caridir. Bu da sizin ARZU EDİYORSANIZ İDDETİNİZ BİTTİKTEN SONRA BİR BAŞKASI İLE EVLENME HAKKI getirmiştir yani siz artık eşinizin eşi değilsiniz. O da sizin ESKİ EŞİNİZ durumundadır.

3- Eski durumundaki eşinize de dönebilirsiniz ama bu ancak yeni bir nikâh ile olabilir. O veya bir başkası ile nikâh yapabilirsiniz. O veya bir başka evlenebileceğiniz erkek aynı duruma gelmiştir.

4- Bir evlilik akdi üç talakla tamamen biter. Bu üç talakla biten akitten sonra aynı kişilerin tekrar evlenebilmeleri için sözünü ettiğiniz üçüncü bir kişi ile evlenme engeli devreye girer. Sizin durumunuz ise buna uymuyor. Siz bir talak niteliğinde bir ayrılık yaptınız. Aranızdaki ilişki sadece bu anlattığınız kadarı ise yeniden nikâh yapabilirsiniz eski eşinizle. Yalnız bunu bir psikologla görüşüp kararlaştırırsanız iyi edersiniz. Yıpranmış duygular üzerine tekrar nikâhlanmak için iyi düşünülmelidir.

Nureddin Yıldız