Yazılı Fetva

Kandil geceleri hakkında söylenenlerin doğruluk payı nedir?

783
27.10.2022

Hocam her kandil geldiğinde kafasını yiyip bitiren mevzubahis gecelerle ilgili düşüncelerden ne yapacağını bilemeyen bu kemterin yardımınıza ihtiyacı var. Bir taraf Efendimiz aleyhisselamın bu geceleri ihya etmediğini ve mevcut hadislerin zayıf olduğunu savunurken diğer bir kesim de hadislerin sahih olduğunu ve bu gecelerin ihyasının mühim bir fırsat olduğunu dile getirmektedir. Hangisi doğrudur hocam? Kalben ve zihnen yoruluyorum böyle zamanlarda. Bana Allah rızası için yol gösterin lütfen.

Müslüman, ahireti veya dünyası için fayda getirecek işlere öncelik vermelidir. Kandil gecelerinin “konuşulma, tartışılma gündemi” yapılmasının ahirete olmadığı gibi dünyaya da bir faydası yoktur. Bu tür konularla meşgul olmamak gerekir. Anlattığınız şeyler doğrudur, ortada çıkışı olmayan bir tünel gibi durmaktadır bu mesele. Biz bunun ortasını şöyle görmek istiyoruz:

  1. Yılda birkaç geceyi ihya ederek Müslüman olmanın gereğini hallettiğini zanneden gerçek bir aldanış içindedir.
  2. Bu gecelerin bu şekilde heba edilmesine karşılık o geceleri yok kabul eden de ne yaptığını bilememiş sayılmalıdır.
  3. Bari beş geceyi kurtarayım diyen birine ise söylenebilecek bir söz yoktur. Bari kandil gecelerini kurtarsın. Yılda beş gece fena bir kâr sayılmaz.
  4. Ortadaki kör tartışmayı kendisine konu edinmeden mü’min olma yoluna hızla devam eden mü’min ise biiznillah en doğru olanı yapmaktadır. Zannımız böyledir.
Nureddin Yıldız