Yazılı Fetva

Kardeşlerime doğru yolu nasıl gösterebilirim?

1813
22.06.2022

Hocam aile veya arkadaş ortamımda sizden bahsederken sizi dedem gibi gördüğümü, aslında sizinle hiç tanışmasam da dedem gibi çok sevdiğimi söylediğimi bilmenizi isterim. Bu içten gelen samimi duygumun sebebi videolarınız, insanlara verdiğiniz cevaplar ve görüntü bakımından olmasını istediğim dede modelinden kaynaklıdır.
Hocam şu an hayatımızı çok etkileyen bir durum var. Babamın ölümünden sonra hayatı anlamaya başladım. Annem ve ben tesettürlüyüz. Allah’ın emirlerine daha dikkatli olmam gerektiğini, namaz ve diğer konularda hassasiyetimin arttığını söyleyebilirim. Kendimi daha çok Allah’a yakınlaştırıp kardeşlerimle de öyle yaşamak istiyorum ama bu mümkün değil. Ablam ve kardeşlerim açık. Kardeşlerim ablamı örnek alıyorlar, ben ve annem  kıyafet veya farklı bir konuda bir şey söylesek hep tam tersi cevaplar veriyorlar. Annem bu durumdan çok şikâyetçi sürekli yetiştiremedim deyip yakınıyor ama bu durum sürekli tartışma ve kavgaya sebep oluyor. Ben artık böyle tartışarak ve sürekli uyararak hayatımız gerginlikle geçiyor yapmayalım dua edelim kardeşlerime diyorum. Allah sevgisini verirse verir yoksa çok tartışma oluyor diyorum ama annem hep müdahale ediyor. Zaten babamın ölümünden sonra psikolojisi bozulan bir anne ve her an sinirli olan neye ne şekilde tepki vereceği belli olmayan bir aile olduk. Ne yapmalıyım hocam?

Kızım Allah babana rahmet etsin. Onu, seni, hepimizi cennetlerine katsın.

Evet, dağılıp parçalanmış bir insanlık içindeyiz. Kardeşlerin de bu süreçten etkilenmişlerdir. Annen dert etmeyecek de kim dert edecek? Yalnız yaptığımız iş işe yarıyor olmalıdır. Annenin duası çok makbuldür, dua etsin. Duayı hiç ihmal etmesin. Onu vazifesi dua etmek, zaman zaman nasihat etmek. Kardeşlerini inatlaştırmasın. Sen de öyle yap. Adım adım ilerlemeye hazır olmalıyız. İnşaallah annenin duaları kabul olacak ve sen de kardeşlerin de biiznillah bu ümmetin iyilerinden olacaksınız. Özellikle sana dualar ederim. İstanbul'a gelirsen muhakkak beklerim seni, annen ve kardeşlerin hep beraber gelebilirsiniz. Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız