Yazılı Fetva

Kardeşlerimin namaz kılmamasından ben mi sorumluyum?

910
03.03.2023

Hocam bazı temel dini bilgilerimi küçüklükten değil büyüdükten sonra kendi kendime araştırarak öğrendim. Annemle babam hiçbir zaman özen göstermedi. Lise yaşıma gelince babam benden habersiz imam hatip okulunu seçmiş. Böyle olunca oraya nefretle gittim. Pek bir fayda da vermedi zaten. Ailenin veremediğine imam hatip ne yapabilir ki? Sonra sürekli namaz baskısı yaptı. Bana hiç öneminden ve neden kılmam gerektiğinden bahsetmedi. Aynı şeyleri hemen hemen her konuda yaptı diyebilirim. Rabbime hamd ediyorum ki bir şeylerin farkına geç de olsa vardım. İçimde dinmeyen bir hüzün ve öfke var. Aynı zamanda dört tane kardeşim var onlara anlatmaya çalışıyorum, iyi örnek olmaya çalışıyorum ve sevecekleri kitaplar alıyorum. Buna rağmen babam, sen bencilsin kendin öğreniyorsun ama kardeşlerine anlatmıyorsun deyip duruyor. Onların kılmadığı namazın faturasını bana kesiyor. Hocam on beş yaşına kadar namaz anlatılmamış ve sevdirilmemiş bir çocuğa ben ne yapabilirim? Yine de anlatıyorum çabalıyorum ama altı boş olmuyor. Şu an bir yandan kendi bilgilerimi taze tutmaya, geliştirmeye çalışıyorum bir yandan da kardeşlerim erkenden öğrensin, bilsin diye çabalıyorum. Üstüne bu ilgisiz, otorite babam ve çocuk büyütmeyi yedirip içirmekle yeterli gören annemle uğraşıyorum. Çok daraldım hocam bana bir yol gösterin.

Geçmişin muhasebesi ile yorulma boşu boşuna; bundan sonrasına bak.

Babanla sürtüşmede elindeki nimeti yıpratırsın sadece, şeytana pencereden aralık bırakırsın. Sürtüşme ve önündeki hayata bak.

Kardeşlerine veya bir başkasına namaz kıldırmak senin görevin değildir. Bunu peygamberlerden biri bile olsan böyle bilecektin. Senin vazifen bildiğin güzelliği anlatmak, kalpler Allah’ın elinde. Sen anlat ve önündeki hayata bak.

Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız