Yazılı Fetva

Kendimizi Allah yolunda nasıl geliştirebiliriz?

3159
05.02.2022

Hocam ben evliyim ve iki çocuğum var. Gücümün yettiğince kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. Okurum araştırırım ama tek başıma çok zor hocam. Arşın gölgesinde genç olmayı kaçırdım ama bari o gençlere su dağıtan ihtiyar olayım diyorum mahşerde. Kur’an okumak yetersiz geliyor, Arapça öğrenmeye başlayacağım meal ve tefsir araştırmaları yapıyorum. Peygamberleri araştırıyorum hayatımla kıyaslıyorum. Allah dostlarının bakış açılarına bakıyorum benim çok yolum var diyorum. Kısacası savrulup gitmekten korkuyorum, tutunacak dal arıyorum. Bana bir yol gösterin hocam?

Allah Teâlâ yardımcınız olsun. Özet olarak size şu tavsiyelerde bulunabilirim:
- Acele etmeyeceksin. Bedenin büyüdüğü gibi maneviyatın da büyüyecek. Bunun adına sabırla ve yılmadan, erimeden yaşamaya devam etmek diyebiliriz.
- İbadetlerini ihmal etmeyeceksin. Elbette önce farz ibadetleri kastediyoruz. Nafile ibadetleri artırmaya bakacaksın. Mesela Kur'an okumayı, zikir yapmayı günlüğün haline getireceksin.

- Çevreni temiz tutacaksın. Zararı yok, kimse olmasın yanında ama olan sana zarar vermesin. Üç kişi de olsalar, Allah yolunda arkadaş edindiklerin çevrenden eksik olmasın.

- Haramlardan ve haramlara götüren sebeplerden uzak duracaksın.

- Aile saadetini ahiretin açısından çok önemli olarak göreceksin.

- Haber programları dâhil, dünyevileşmeye neden olacak bilgi kirliliğinden kendini koruyacaksın.

- Çok dua edeceksin. Çok, çoook...

Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız