Yazılı Fetva

Konyak içeren sirke, gıdalarda kullanıldığında haram mıdır?

336
22.01.2024

Hocam konyaktan oluşan sirke, gıdalarda oldukça yaygın bir katkı malzemesidir. Mesela mayonez ve kornişon bu çeşit sirkeyi ihtiva etmektedir. Arkadaş çevremizde bu konu hakkında tartışma çıktı. İnternet ortamında iki farklı görüşe rastladık. Biri haram diğeri de helal demektedir. Hangi görüşün daha doğru olduğunu değerlendiremiyoruz ve bir hükme varamıyoruz. Hangi görüşün delilleri daha kuvvetlidir? Sirke ihtiva eden gıda ürünlerini tüketmek caiz midir?

Prensip olarak alkollü bir sıvının sirkeye dönüşmesi helal olması için yeterlidir. Sirkeleşme, alkolden arınma demektir. Sirkenin içinde de bulunabilecek çok cüzi bir alkol ise haram olan alkol değildir.

Sözünü ettiğiniz ürünün özel bir ayrıntısını bilmiyorum. Özellikle alkol oranı mesela yüzde beşlerde kalan bir sirke oluyorsa onu kullanmak haram olur. Bunun dışında haram olmayı gerektirecek bir durum bilmiyorum.

Nureddin Yıldız