Yazılı Fetva

Lüks yaşayarak zekâta ve kurbana para ayıramamak yanlış mıdır?

1489
18.05.2023

Hocam biz orta gelirli bir aileyiz. Yeri geliyor geziyoruz, dışarıda yemek yiyoruz ve lüks sayılabilecek bazı şeyler alıyoruz. İşin sonunda benim maaşım bize tam yetiyor ve paramız birikmiyor. Belki bazı lüksleri terk etsek ev kirasını ve faturaları ödedikten sonra biraz paramız birikecek ve nisap miktarı kadar bir paramız olacak ve zekât vermem gerekecek. Yani parayı zaruri ihtiyaçlar dışında harcayıp daha sonra da kurban kesecek para yok veya zekât verecek para yok diyoruz. Eve kapansak, alışveriş yapmasak, bir şeyler almasak hanımın psikolojisi bozuluyor ve bunalıyor. Kaliteli bir şey alıp daha sonra da zekât veremeyecek halde olmak beni düşündürüyor. Bu işin doğrusu ve olması gerekeni nedir?

Allah Teâlâ sizi o makama yüceltsin. O MAKAM diyorum zira sözünü ettiğiniz ve temenni ettiğiniz şey bir yüksek makam meselesidir. O makamın sakinleri de Ashab-ı Kiram ve evliya kimselerdir. Keşke siz de biz de o makama yükselebilsek, keşke!

Ne yazık ki, aile kurarken bu yüksek makamı dikkate alamıyoruz, daha sonraki temennileri de hayal olarak görüyoruz. Size tavsiyemiz şudur:

Bu temenninize birden yükselmeye çalışmayın. Size sadaka kadar aile saadeti de gerekiyor. Uzun sürecek bir eğitim ve mücadeleden sonra bu noktaya gelmeyi hedefleyin. Şimdilik YAPTIĞINIZ VE KULLANDIĞINIZ HARAM OLMASIN yeter.

Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız