Yazılı Fetva

Maaşımla sadaka vermemden kocam rahatsız oluyor, ne yapmalıyım?

949
12.06.2024

Hocam ben çalışıyordum emekli oldum. Eşim yıllardır maaş kartım konusunda eziyet ederdi. Önceleri maaş kartım kendisindeydi, çok eziyet ettiği bir zamanda, ısrar ettim ve aldım maaş kartımı. Evin mutfak, fatura ve çocukların harçlıkları konusunda desteğim her zaman, infak etmeyi de seviyorum ve ailem de ihtiyaç sahibi var. Eşim bundan çok rahatsız, önce bize harcayacaksın baskısı var. İnfak ettiğimde de çocuklarıma ve bize harcadığımı düşünüyorum. Rabbimin bizi bunun sayesinde koruduğunu düşünüyorum. Eşim bu konuda hiç geri adım atmıyor, önce bize harca, gerisiyle ne yaparsan yap diyor ama kuruş kuruş hesap edip, kalan paranın hesabını soruyor. Evimiz kira değil, durumumuz iyi. Yirmi dört bin TL maaş alıyorum, iki üç bin arası aylık yakın çevreme yardımda bulunuyorum, yanlış mı yapıyorum?

Evi erkek geçindirir. Erkeğin parasını kadına bildirmesi de gerekmez. Kadın, evin geçimi sağlanıyor olduğu sürece bir şey talep edemez/etmemelidir. Kadın da çalışıyorsa kazandığı ona aittir. Kadının parasını erkek saklar veya harcamasına karışır diye bir şey yoktur.
 
Aile içinde bu tür konular tartışma alanının konusu olursa şeytan o aileye kolay sızar, bunu unutmayınız.

Nureddin YILDIZ

Kadının parasına kocasının karışması veya onu ev ihtiyaçlarını karşılaması için baskı yapması dine uygun değildir. Bu konuda sınırlarınızı çizin. Ama zaman zaman tartışma konusu haline de getirmekten sakının. Allah yardımcınız olsun. 

T. Y.