Yazılı Fetva

Müslüman erkeğin oyunculuk alanında uzmanlaşması doğru mudur?

5176
27.11.2015

Sanat ve medya sektöründe Müslüman erkeklerin yani dava şuuru olan kişilerin yer alması gerektiğini düşünmekteyim, tabi ki helal dairesi çerçevesinde olmalı bu. Samimi bir şuur ve hayırlı bir niyet ile günümüzde Müslüman bir erkeğin konservatuar oyunculuk bölümünde okuması ve ilay-ı kelimetullah için bu boşluğu hayırlı işlerle doldurmak için geleceğe yönelik kendini yetiştirmek istemesi ne denli doğrudur?
Malumunuz, konservatuar üniversitelerinde ortamlar sıkıntılı ve kişi ister istemez bayanlarla muhatap olmak, onlarla aynı projelerde yer almak zorunda. Yani kişi kendini iyi bir şekilde yetiştirme safhasına kadar birçok taviz verme mecburiyetinde kalabiliyor. Bu duruma nasıl bir yaklaşım sergilenmeli, nasıl hareket edilmeli?

Temennisi güzel, hayali tatlı kendisi zor işlerdir bunlar. Bu konularda Müslümanların önderleri, ilim ve fikir adamları oturup kararlar vermelidirler. Bireysel kararların artısı ve eksisi birbirini götürür. Fikir olarak güzel olsa da pratiğinde sıkıntı var bunların.

Nureddin Yıldız