Yazılı Fetva

Namaz kılmayan arkadaşlarımızla iletişimimiz nasıl olmalıdır?

2207
17.08.2022

Hocam namaz kılmayan kimselerle yola çıkmak doğru mudur? Yani biz bir sohbet ekibi oluşturmak istiyoruz ve bu ekibin ana davetlilerini namazlılar olarak belirlemek istiyoruz. Fakat namaz kılan bazı arkadaşlarım bana namaz kılan ve kılmayan ayrımı yapmamamı tavsiye ettiler. Bizim namaz kılmayan arkadaşlarımızla İslami ve sosyal iletişimimiz nasıl olmalı? Onları hayırlı işlere davet ederken ikinci planda bırakmamız doğru mu?

Evet, namaz kılmayan/kılamayan mü'minlere kâfir muamelesi yapmamız yanlış olur. Namaz kılmayan değil namazı inkâr eden kâfirdir. Bu çizgi önemli bir çizgidir:
Namaz kılamayan da bizim iman kardeşimizdir, onu dışlayamayız.

İkinci önemli bir çizgi de şu olmalıdır:

Namaz kılmayanı da kılan gibi tutamayız; onu Allah öyle tutmuyor ki biz tutalım. İbadet açısından işlenebilecek en büyük kabahat namaz kabahatidir. Onu işleyenin masum gibi tutulması mümkün değildir.

Bu iki çizginin ortasında bir itidal oluşturmak mümkündür. O da şöyle olabilir:

Kılan ve kılamayanlar olarak bir arada oluruz. Kılanlar olarak kılamayanları himmetimize muhtaç kabul ederek herkesin konum ve kabiliyetini de hesaba katarak nasihat eder ve onlar için bir “namaz çevresine” dönüşürüz. Biiznillah namaz rahmeti onları da kuşatmış olur. Bu tutum, bizden beklenen tutumdur. Biiznillah başarı ihtimali de çok yüksektir.

Nureddin Yıldız