Yazılı Fetva

Namaza Hazırlanmak ve Namazda Hatim İndirmek

5860
27.10.2011

Esselamün aleykum wr.wb. İmam hatip olarak görev yapmaktayım. Sabah namazlarından hatimle (en az 1,5 en cok 2,5 ) sahife okuyorum. Bu sayfaları namazdan evvel en az 3 kere okumadan mihraba geçmiyorum. Sorum şudur. Kuran hatmi namazda tamamlandığı zaman ben bir hatim indirmiş mi olurum yoksa kesin bildiğim en az 3 kere okuduğum için 4 hatim mi indirmiş olurum. Teşekkür ederim Nureddin Hocama saygılar sunarım. Allahuteala islami genç nesillere eksiksiz öğretecek Güç Kuvvet ihsan Eylesin. Selam ve dua ile.

Selamünlayeküm.
Namaza hazırlanarak çıkan imamı duymak bir tür zafer haberi gibi geldi kulağıma. Elhamdülillah; mihrabı ciddiye alan görevliler de varmış. Allah sizden razı olsun. Peygamber aleyhisselamın vekaleti olarak yürüttüğünüz göreviniz mübarek olsun.
Kur'an'da hedef, onu okumak ve amel etmektir. Hatim diye bir hedef yoktur aslında. Ama biz, hatimle bir tür heyecanımızı artırdığımız için hatim bitirmeye önem veriyoruz.
Bu anlamda, Kur'an'ın namazda hatmedilmesi nur üstüne nur olur. Fakat nerede olursa olsun, önemli olan okumak ve amel etmektir. Mübarek olun, makbul olun.

Nureddin Yıldız