Yazılı Fetva

Namazımı Peygamberimiz aleyhisselam gibi kılabiliyor muyum?

626
18.11.2022

Hocam ben Hanefi mezhebindenim. Peygamber Efendimiz aleyhisselam gibi namazda ellerimi göğüs hizasında bağlıyorum, her secdeye gidişte Allahuekber dediğimizde elleri kafa hizama kadar kaldırıyorum ve oturduğumda şahadet parmağımı sürekli indirip kaldırıyorum. Bu doğru bir davranış mıdır, hata mı yapıyorum? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

a- Namaz mü'minin en büyük ibadetidir. Dinimiz namazımız kadar canlı demektir. Namazımızı olduğu gibi beşeri müdahalelerden arınmış olarak eda etmeliyiz.
b- Yaptığınızı söylediğiniz şeyleri Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin yaptığı işler olduğu kesindir. Dolayısıyla yanlış yapmıyorsunuz. Onları yapmadan kılınmış bir namaz da Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin sünneti üzere kılınmış bir namazdır biiznillah. Ortada çelişki yoktur. Peygamber aleyhisselamın çok yönlü uygulamalarının bize aktarılmasıdır gördüklerimiz.
c- Size namaz kılmayı öğrendiğiniz ilmihal yeterlidir. Mesela Hanefi mezhebi üzere kıldığınız namazı daha sonra bu belirttiğiniz örneklerle renklendirerek “daha fazla sünnete tabi olmak” gibi görülse de yaptığınız bu durum, ibadetler üzerinden farklılık zevki almaya götürebilir bizi. Niyetiniz elbette Allah'ın bileceği bir iştir ama siz ibadetleri bu tür renklendirmelerden koruyun.

Nureddin Yıldız