Yazılı Fetva

Namazlarımı Kılmıyorum, Ne Yapmalıyım Hocam?

5645
26.10.2014

Selamünaleyküm hocam. Maalesef namazlarımı kılmıyorum. Namaz hiçbir an aklımdan çıkmıyor, kılsam rahatlayacağım ama kılmıyorum. Üzerimde çok büyük bir atalet var; her işi yapıyorum ama namaza vakit bulmuyorum. Suçluyum biliyorum, bunu anlatmak bile bir zul benim için ama çare arıyorum hocam, ne yapabilirim? Eşimin ailesi de muhafazakar, annesi babası namazlarını kaçırmazlar ama eşim de namazlarını kılmıyor. Biz böyle namazsız ölüp gideceğiz, çok korkuyorum hocam.

Aleykümselam. Namazlı bir arkadaş grubuna yönelmelisiniz. Arkadaşlarınız, akraba arasındaki beraber olmaktan haz aldıklarınız ilk değiştirmeniz gereken eyleminiz olmalıdır. İkinci olarak da bir ders halkasına muhakkak katılın.
Üçüncü olarak da 'kılmıyorum/kılamıyorum' sözünü kullanmayın. Bu da şu demektir: Namaz kılmamayı normal gören sözler bile sarf etmeyin. Bir de dua etmeyi ihmal etmeyin. Her şeye rağmen hususi namaz duası yapın. Sabah akşam çokça dua edin. Acilen bir plan yapın ve namazlı hayata geçin. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız