Yazılı Fetva

Özel okulun sağladığı kolaylıkları kaybetmemek için mezuniyetten sonra başımı örtsem olur mu?

776
06.03.2024

Hocam biz üç kız kardeşiz. Hepimize annem şoförlük yaparak bakıyor. Kardeşlerim üniversite sınavına hazırlanıyor. Ben de tıp okuyorum. Annem şehir dışında okumamı istemedi. Bu yüzden yaşadığımız şehirde özel bir üniversitede belli bir yüzde bursla tıp okuyorum. Aslında eğitim ücreti gelirimizi aşıyor ama okul bize kolaylık sağlıyor. Ödeyebildiğimiz kadarını ödüyoruz, kalan borcu seneye erteliyor. Bu şekilde üç sene okudum. Her sene kayıt yenilemede borcumuzu tekrar yapılandırıyoruz.

Hocam ben geçen seneye kadar namazlarımı kılmazdım ve oruçlarımı tutmazdım. Elhamdülillah ailecek Müslümanız ama ibadetlerimizi düzenli yapmazdık. Ramazanla birlikte ibadetlerime başladım. Tesettüre girmeye karar vermiştim hatta başörtüsü aldım ama aklıma bir sorun takıldı sonra vazgeçtim. Benim gittiğim okul, dinimize önem vermiyor bence. Eğer ben başörtüsü kullanırsam bize sağladığı ödeme kolaylığını sağlamayıp beni okula almayabilir ve kayıt yenilemeyebilir. Gelecekte bir mesleğim olmaz. Geçimimi sağlayamam. Bundan dolayı endişelerimiz var. Annem de bu yüzden sonra kapanırsın diyor. Ben sizin yazılarınızı ve soru cevaplarınızı okuyorum. Oradaki bir soruda tesettürlü öğrenci pantolon giymemek için stajına gitmediğini ve doğru yapıp yapmadığını sormuş. Siz de yanlış yaptığını, dikkat çekmeden gitmesi gerektiğini anlatmışsınız. Sizce benim durumum da böyle mi? Yani başörtü takmasam ama kapalı giyinsem yani dikkat çekmesem, mezuniyetten sonra başörtüsü örtsem dinimize uygun olur mu?

Değerli kardeşim, öncelikle seni, bu imkânlar içerisinde atmak istediğin adımdan dolayı tebrik ederim. Rabbim en güzel şekilde istediğin tesettürü sana nasip eylesin. 
Tesettür, Rabbimizin emirlerinden bir emirdir. Rabbimiz emreder mümin kulları itaat eder. Kulluk, bu itaatin adıdır. 

Sen itaat ettiğinde ise o en yüce ismi, kul ismini kazanmış olursun. 
Vermiş olduğun karardan eminsen bahsettiğin zorlukları aşman yola devam etmen kolay olacak, sen de yolunu bulmuş olacaksın. 

Ancak kararınla ilgili tereddütlerin varsa henüz emin olana kadar beklemelisin. Tam karar verdiğinde yolların nasıl kolaylaşacağını göreceksin. Allah'a emanet olasın. 

H. B.