Yazılı Fetva

Özgür irademle örtünmeyen bir genç kız olarak, içsel çatışmalarımı aşmak için ne yapmalıyım?

919
29.02.2024

Hocam ben çocukluğumdan beri Kur’an okuyan, namaz kılan ve oruç tutan bir genç kızım. Annem beş yaşından beri giyimim konusunda baskıcı bir tutum sergiledi ve ben on dört yaşındayken baskıyla örtündüm. Örtünün güzelliği beni çok mutlu etti ama içimden gelerek olmamıştı. Benim kendi irademle örtünmeme izin vermediler ki dinimden uzak bir kız değildim. İnanın örtü konusunda çok zorlanıyorum ve açılmak istediğim için de vicdan azabı çekiyorum ama ne kadar tövbe edip sevmeye çalışsam da nefsime çok ağır geliyor. Kendi içimde bunun savaşını vermekten çok yoruldum.  Üstüne düştükçe kendimi zorlamaya çalıştıkça daha kötü bir hal aldı. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Tesettürün ne demek olduğunu, Rabbinin mü'min hanımlardan ne beklediğini o hâlde çok iyi biliyorsun. Çevren sebebiyle mi böyle düşünüyorsun yoksa kendi yaşantın seçimlerin açısından mı bunu güzel bir şekilde değerlendirmelisin. Ne istediğini, hayattaki beklentini netleştirmelisin. Sana tavsiyem; 2-3 ay kadar çevrene ve günlük meşguliyetlerine dikkat ederek geçirmen. Kendin için çok dua et. Namazlarını aksatma. 
Geçmişini bir kenara bırakarak önündeki günlere dair doğru kararları kendin ver. Geçmişi öne sürerek yarının heba etme. Bu tavsiyelere uyduktan sonra tekrar sürecini yazabilirsin. Fikrinde bir değişim var mı yok mu tekrar değerlendirelim olur mu!

H. B.