Yazılı Fetva

Peygamber Efendimiz seyahate hiç gitti mi?

885
09.08.2023

Hocam Peygamber Efendimiz aleyhisselam hiç tatile gitti mi? Herhangi bir ülkeyi veya bir şehri gezmek gibi. Bütün sene çalışıyoruz ve bir iki hafta izin yapıyoruz. Ne yapmamız gerekir, bununla alakalı bir bilgi var mı? Tatile gitmeyi ve gezmeyi boş bir şey olarak mı görmek lazım?

TATİL kelimesi Arapça kökenlidir ve “bir şeyi durdurma/ara verme” anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamı ile de tatil, Müslüman kültüre yeni girmiştir. Bu kelimenin karşılığı olan bir uygulama Peygamber aleyhisselamın zamanında veya ondan sonraki raşit halifeler döneminde olmamıştır. Elimizde bunu gösterir bir bilgi yoktur. Bunun yerine kullanılabilecek SEYAHAT, ZİYARET, DİNLENME vardır. Bunlar hakkında pek çok hadis-i şerif bulunmaktadır.
Netice olarak şunu söyleyebiliriz:
Peygamber aleyhisselam efendimizin dininde Müslüman'ın hayatını normal günleri-tatil günleri diye ayırmak mümkün değildir. Tatili de günlük hayatı gibidir. Müslüman bulunduğu yerde iman standartlarında bulunur. Gerektiğinde dinlenir, gezer, seyahat eder ama dini onunla olur. Meselenin özeti budur.

Nureddin Yıldız