Yazılı Fetva

Peygamber efendimiz gibi yaşayabilir miyiz?

2150
09.04.2022

Ben bir Müslüman olarak peygamberimizin emirlerine uyuyorum, yapma dediklerini yapmıyorum, bunlardan da sevap kazanıyorum. Siyer kitaplarını çok okudum ben. O kitaplarda peygamberimizin hayatıyla ilgili öğrendiklerimi de yapsam ama o şeyler bizim ilmihal kitaplarımızda sünnet diye yazmıyor ben yine de sevap kazanabilir ve iyi bir Müslüman olabilir miyim?

Değerli kardeşim, sen şunu söylemek istiyorsun:

  • Peygamberimiz ümmi idi yani okuma yazması yoktu. Ben de okuma yazmayı bıraksam, çocuklarımı ümmi yetiştirsem sevap kazanır mıyım?
  • Ben de hasırda yatayım, çömlekte yiyeyim ve sevap kazanayım desem olur mu?
  • Kıyafet olarak uzun gömlek, etek giyeyim ve ridam olsun. Böylece sünnet sevabı kazanayım.

Kısaca bu sorularla özetledim sana verilecek cevabın eksenini.

Evet, haklısın. Siyer kitaplarında yazan bazı bilgileri ilmihal kitaplarında sünnet olarak okumuyoruz.

Peygamber aleyhisselam efendimizin işlerini iki grupta ele almamız gerekiyor:

  1. İbadetleri
  2. Adetleri (yani hayatın akışı içinde yaptığı işleri)

Peygamber aleyhisselamın ibadet olarak yaptığı şeyler bizim de yaptıklarımızdır. İlmihal kitaplarında yazan da onlardır. Sadece bir iki ibadet yalnızca ona emredilmişti ve bize emredilmemişti. Gerisini zaten yapıyoruz.

Adetleri olarak belirlediğimiz kısımda ise durum şöyledir:

Yaşadığı yerin gerektirdiği şartlar, Peygamber olması için Allah’ın ona has olarak takdir ettiği işler (mesela ümmiliği), kılık kıyafeti, ev tarzı, yeme içme menüsü, kullandığı dili ve lehçesi bizim izini sürmemiz gereken hususlar değildir. Bunlarda ona uyacağız derken risk de alabiliriz. Örnek olarak bir mü'min iyi bir mü'min olmak için ümmi olmayı istese, çocuklarını ümmi yapsa Kur'an’ın ilk emri olan okumaya aykırı davranmış olur. Bunun için de ideal olan, ilmihal kitaplarının “bunlar peygamberimizin bize çizdiği çizgidir” dediği noktada kalmaktır. Daha ilerisi yürünmesi zor bir yoldur. Allah’tan ona hakkıyla ümmet olma azmini bize ihsan etmesini dileriz.

Nureddin Yıldız