Yazılı Fetva

Resim bulunan çocuk odasına da melek girmez mi?

20972
13.06.2011

Bizler, melekler girmediği için odalarımıza insan veya hayvan resimleri asmıyoruz. Peki, çocuk odalarında bu durum nasıl olmalı? Örneğin, çocuk odasında perdelerin üzerinde çizgi film kahramanları var, ya da uyku tulumunun, yatak nevresiminin üzerinde ayıcık ve benzeri hayvan resimleri var. Bu durumda o odaya da melekler girmez mi?

Çocuklarımızın meleksiz bir odada bulunmaları doğru mu ki onların odalarında caiz olsun? İki hususu dikkatinize sunmak isterim. Birincisi, meseleye sadece resmin haramlığı açısından bakma hususudur. O sözünü ettiğiniz resimlerin, çocuklar üzerinde akideden aile ilişkilerine kadar ne denli etki yaptığını araştırmalıyız. En küçük örnek olarak şunu kaydedebiliriz: Bizim için pis hükmünde olan domuz ve köpek, o resimler sayesinde 'cici' seviyesine yükselmektedir. Bu bizim için bir kayıptır.
İkinci husus da, çocuklarımızın eğitiminde keşke boşluk bırakmamayı becerebilsek de resimlere güvenme yerine mübah olan imkânlarımız yeterli olsaydı! Maalesef oyuncak, resim ve benzeri şeylerle annelik, babalık, öğretmenlik boşluğumuzu dolduruyoruz. Bu tür malzemelerin eğitim için şart olduğunu bize öğretenler, doğurduğunu cihat aşkı ile büyütmekten mahrum batılıların teselli için çizdikleri domuz resimlerine sığındıklarını görmezden geliyorlar. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız