Yazılı Fetva

Sûret (resim) bulunan eve melek girmez mi?

59311
24.10.2010

Suret bulunan mekana rahmet meleklerinin girmeyeceği bilgisi var. Odamızı arındırmaya çalışıyoruz. Suretli terlik var, mesela onun gözlerini kapatsak (büyükler böyle olabileceğini söylüyor) suret olmaktan çıkıyor mu? Halı gibi kullanıma Peygamberimiz aleyhisselam izin vermiş, peki bugün çizgi film kahramanlı halı kullanılabilir mi?

Suret bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceğine dair bilgi kaynağımız sahih hadisi şeriflerdir. Herhangi bir âlimin içtihadı veya benzeri tartışılabilecek bir bilgi değildir. Ancak 'SURET'in ne olduğu konusunda ulemamızın farklı görüşleri vardır. Büyük bir bölümü bunu bildiğimiz resmin her çeşidi olarak anladığı gibi bazı muasır âlimler de heykelcik şeklinde olan suretin haram suret olduğunu söylemektedir. Onların anlayışına göre de bizim RESİM olarak tarif ettiklerimiz bu yasağa girmemektedir.
Özetleyecek olursak resim konusunda şu ilkelere dikkat etmeliyiz:
a- Zorunluluk olmadıkça evlerimizin, işyerlerimizin duvarlarına insan ve hayvan resmi asmamalıyız. İnsan ve hayvan resmi dışındaki resimler için bir yasak yoktur.
b- Eğitim, öğretim maksatlı resimler için bir zaruret varlığı söylenebilir. Çizgi filmler de buna dahildir.
c- Özellikle heykelcik şeklini alan oyuncakların ve benzeri malzemenin bu ihtilafa girmediğini, onları kullanmaktan sakınmak gerektiğini bilelim.
d- Yasak olan resmin teknik boyutu şöyledir: Elimizdeki resim, o canlının yaşayabilecek hali olmalıdır. Mesela kafası kopuk bir resim veya Mekke'de namaz kılan cemaatin toplu görüntüsü gibi bir iki metre mesafeden bakıldığında erkek mi kadın mı olduğu anlaşılamayacak kadar küçük resim gibi...

Nureddin Yıldız