Yazılı Fetva

Selefin ilmi bilgisi herkesinkinden üstün müdür?

549
28.01.2023

Hocam selefin ilmi hep üstün tutuluyor, sanki gerisi ilim değilmiş gibi bir hava izliyorum. Selef kimdir, neden onların ilmi diğer müçtehitlerden üstün tutuluyor?

Kardeşim, şu anda kullanılan SELEFİLİK ifadesi ile SELEF sözcüğünü lütfen aynı tutmayınız. Güneşle mumu eşit tutmak gibi bir hata etmiş olursunuz. Selef kimdir size onu ifade edeyim, bakalım siz ne diyeceksiniz:
Selef, bu ümmetin ilk üç neslinin adıdır. Sahabiler, tabiiler ve etbauttabiin ve onları çok yakın zamanda izleyen büyük müçtehit kadrosu. Bu üç nesle selef diyorsak eğer, din ve ahiret konusunda bunların ilmine değil denk yakın olan bir ilim bile olabilir mi? Lütfen siz buna cevap verin. Olabilir mi?

Kur'an’ımızı hiç tartışılamayacak şekilde herkesten iyi bilen,

Peygamber aleyhisselam ve ashabının sözlerini hatta nefeslerini daha iyi bilen,

Arapçayı herkesten iyi bilen,

İlim olarak nübüvvete yakın günlerin ilmini bilen bir neslin ilmi üstün değil de hangi ilim üstündür.

Yalnız şunu da bilmelisiniz:
Selefin ilminin üstün olması onların dışındakilerin ilminin kıymetli olmaması demek değildir. Başta mezhep müçtehitlerimiz olmak üzere Allah için ilim üreten bütün müçtehitlerimizin hatta âlimlerimizin ilmi değerlidir. Eğer biz seleften birinin ilmi ile sonraki kuşaklardan birinin ilmi arasında sıralama yapmak zorunda kalırsak o zaman selefin ilmini en üstün ilim olarak görürüz.

Nureddin Yıldız