Yazılı Fetva

Sinirlerime nasıl hâkim olabilirim?

10060
29.04.2020

Hocam, çok sinirleniyorum. Ama çok sinirleniyorum. Kendimi nasıl sıyırabilirim bu sinirden? Bana yardım eder misiniz?

Önce şunu bilin:
 
Sıfır sinirlilik mümkün değildir; insanız, yaratılışımız böyledir. “Sıfır sinir” olmaz. “Kontrol edilmiş sinir” olur. Bu da insanın kendisini sinir sistemine göre bir ortamda bulundurması anlamına gelir. Nasıl bedenimizin üşüyeceğini hissettiğimiz yerden uzak duruyorsak, sinir sistemimizi tahrip eden ortamlar için de bunu becerebilmeliyiz. Sinirlerin gerilmesi uzun dönemde sağlığı da tahrip edecek bir sorundur. Kişinin sağlığını, ruhi yapısını, ibadet düzenini ve insani ilişkilerini bozacak bir yapıyı insan kontrol etmeye çalışacaktır. Sadece “sinirliyim” diye itiraf etmek yeterli değildir. Şöyle yapmaya çalışınız:
 
a. Bunu bir hastalık kabul edin ve diğer hastalıkları sizden gidermesi için Allah’a dua ettiğiniz gibi çokça dua edin. Böylece en can sıkıcı hâliniz için Allah’tan yardım istemiş olun.
 
b. İşiniz ve arkadaş çevreniz çok önemlidir. Sizi gerecek ortamlar ve işlerden becerebildiğiniz kadar uzak durmalısınız. Bir doktorla görüşün, size yan etki edeceği muhtemel gıdalar için sizi uyarsın.
 
c. Çokça zikir yapın, Kur'an okuyun. Sinirinizi içinize gömmeyi sizin için bir sevap kaynağı olarak görmeye çalışın.
 
d. Sinirlenecek işler olunca hemen şeytandan Allah’a sığının: Euzu billahi mineşşeytanirrecim, deyin.
 
e. Bulunduğunuz ortamı ve pozisyonu değiştirin. Mesela yürüyün ya da uzanın. Balkona çıkın. Bahçeye çıkın.
 
f. Kendinizi susma ile zapt etmeye bakın. Susun ve bir saat mesela konuşmayacağım deyin.
 
g. Hemen abdest alın. İki rekât namaz kılın.
 
h. Uyku düzeniniz çok önemlidir. İş durumunuz ağırsa sekiz saat uyuyun. Normal bir işiniz varsa yedi saat uyuyun. Uyku bozukluğu iyi bir sinir nedenidir. Spor yapmanın da bedeninizi dinlendirmesi açısından faydası olabilir.
 
i. İnsanları artı veya eksi abartmayın. Herkes insandır ve hiç kimse tam senin istediğin gibi değildir, olamaz da. Sen geçici olarak aradığını bulduğunu zannedersin. İnsanları ezme, kimseye de ezilecek görüntü verme kendin için. Tatil yapmaya çalış.
 
j. Sıla-i rahim bereketli bir iştir. Özellikle anne baba gönlü almanın önemi büyüktür.
 
k. Sinirlendikçe: Lahavle velâ kuvvete illa billâh, de. Bu senin sloganın olsun.

Nureddin Yıldız