Yazılı Fetva

Suriyeli ve İleride Cihada Gidecek Biri İle Evlenmeli miyim?

8145
26.10.2014

Selamünaleyküm hocam. Ben mühendis bir bayanım. Suriyeli biri ile tanıştım. Beni Allah rızası için seven birisi. Benim ikinci evliliğim olacak, onun için ilk. Kendisine Peygamber efendimizin çizgisini hedef almış birisi ve benim ikinci evliliğim olmasını sorun etmiyor. Ve cihat ateşi ile yanıyor. Bunu bana açıkça bildirdi, bir gün uygun bir durumda cihada katılacağını söyledi. Anne olmayı çok istememe rağmen, babası yanında olmadan bir çocuk büyütecek kadar güçlü hissetmiyorum kendimi. O ise bunun bana zulüm olacağını ve bana zulmetmek istemediğini söylüyor. Benim mutluluğumun önceliği olduğunu ve başka birisi ile evlenip çocuk sahibi olabileceğimi söylüyor. Ama ben onu Allah rızası için sevdim, beni kötülüklerden uzak tutan, dinimin gereklerini anlatan ve yaşatan birisi.
Babam da bu evliliğe karşı. Onun sebebi ise başka milletten oluşu ve bunun ortaya çıkarabileceği sorunlar. Çok çaresiz kaldım hocam, sizin tavsiyenizi istiyorum.

Aleykümselam. Evlilik bu tür endişelerle başlamamalıdır. Anlatımınızdan ortaya çıkan şudur: Siz bu konuya duygusal bakıyorsunuz. Gerçek iradeniz ve kimliğinizin ortaya çıkmadığı bir karar daha sonra sizi ezebilir. Böyle bir evlilik için olumlu kanaatimiz olmaz. Karar verecek olan ise sizsiniz. Dinen sakıncası yoktur, aklınızı ise siz kullanacaksınız.

Nureddin Yıldız