Yazılı Fetva

Talak Hakkında Bir Şey Bilmeden Söylenen Sözler

17262
31.12.2013

Selamünaleyküm. Hocam 14 yıllık evliyim her ailede tartışmalar yaşandığı gibi bizde de oluyor. Bundan 2 gün evvel internette hayatta hiç duymadığım talak ile ilgili yazılar okudum. Dünyam karardı, biraz da vesveseli biriyim.Saygıdeğer hocam,ben zamanında tartışmalarımızda defol, annene git, bu iş bitti gibi kelimeleri   defalarca söylediğimi düşünüyorum. Hocam sorumu sorarken maddeler halinde yazmak istiyorum;
1-Talak nedir, bilmiyordum.
2- Bir kimsenin boşamada 3 hakkı olduğunu bilmiyordum
3-İddet nedir, bilmiyordum.
4- Kinayeli sözlerde olsa İslam dininde talak sayılabileceğini, bilmiyordum.
5- Kesinlikle tehdit amaçlı korkutmak amaçlı söylediğimi biliyorum. 
6 - Kesinlikle kan beynime sıçradığı zaman  söylenen sözler.  Hocam insanlar bilmediği şeyden sorumlu olabilir mi? Eşimi seviyorum.  Dünyaları verseler boşamam. Eğer  bu saydıklarımdan dolayı olayın talak olacağını söylerseniz bu dinimizin bilmeden yapılan şeylerden dolayı hiç mi kolaylığı yok? AMENARASULÜ de Allah’ım unutarak veya bilmeden yaptığımız şeylerden bizi sorumlu tutma diyor. Sizin görüşünüz benim için önemli cevap yazarsanız sevinirim Allah razı olsun.

Selamünaleyküm.Unutma ve bilmeme gibi durumlar her zaman geçerli mazeret olmaz. Talak konusunda durum gayet hassastır. Sizin sözlerinizde ise talak gerektirecek bir durum görünmüyor. Bundan sonrasına dikkat edin.

Nureddin Yıldız