Yazılı Fetva

Tesettüründe İstediğim Değişikliği Kabul Etmeyen Bayanla Evlenilir Mi?

13781
12.03.2012

Selamünaleyküm.
Muhterem Hocam, batı ve batıl istilasında olan aile hayatımıza dair yaptığınız bir nevi diriliş sohbetlerinden dolayı Allah sizden razi olsun.. Ben 22 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Validemin benim için düşündüğünü öğrendiğim ve uzaktan da olsa akrabalık ilişkileri bulunan bir bayana karşı ahlaki temeller ön plana çıkarak (toplum içinde hareketleri, edebi vs.) bir muhabbet oluştu. İnandım ki gerçekleşecek bir kaç şey, onu ideal bir eş olarak çıkaracak karşıma.. Çalışma durumum da olacağı için evlilik için hazır olacağım inşaallah.. Kendisi şuan 23 yaşında ve küçük yaştan itibaren cemaat içinde yetişmiş ve sözüm ona birilerinin verdiği icazetle hizmet etmek maksadıyla kamu kuruluşunda memur olarak görev yapıyor. Kendisi bunun büyük bir hizmet ve fedakarlık olduğuna inanmıştı. Mesaj yoluyla yaptığım görüşmede içinde bulunduğu şekilde bir hizmet mantığının olmayacağını, hizmet kavramının cihad kavramını karşılamadığını uygun bir dille anlattım ve dilim döndüğü kadarıyla kaynaklarıyla yanlışları izah ettim ve anlaşıldı hamdolsun, evlilik ile birlikte çalışmayı zaten bırakmak istediğini taahhüt etti, cemaat konusunda da taleplerimi karşılıksız bırakmadı.. Ancak şöyle bir durum var Hocam, arada yaklaşık bir-buçuk yaş da olsa bu durum beni zaman zaman rahatsız ediyor. Ayrıca fiziki olarak örtünme şeklinde ve renginde bir takım değişiklikler arzu ettim. Başörtünün omuzlar üzerine atılması gibi.. Fakat bunun ağır geldiğini, diğer isteklerimi yerine getirdiğini fakat bunu yapamayacağını açıkça ifade etti. Bu da fiziki olarak soğukluk oluşturuyor. Bir yandan buzulmuşluğun hat safhada olduğu toplumuzda aynı ahlak ve terbiyeye sahip bir eş bulamayacağımı düşünüp şuanki tesettürü ile kabul etmek aklımdan geçerken (ki problem örtünün kısa bağlanması), şu zamanda cennetime vesile olacaklarına inandığım ailemin yanında kalmak fikrime dahi kabul diyen birini bulmuşken, diğer yandan yaş durumu, arzu ettiğim tesettüre ulaşamamış olmak korkutuyor açıkcası.. Tavsiyeleriniz nelerdir.. Ali olmadan Fatıma'yı mı istiyorum? Ya da bir Fatıma olmalı ki beni Ali olma yolunda emin adımlar ile yürütsün demeli miyim?
Maesselema..

Selamünaleyküm.
Erkeğin yaşça kadından küçük olmasının dinen hiçbir sakıncası yoktur, örfen de bir sakınca yoktur. Buna rağmen iyi düşünülmesi gerekmektedir. Kadınlar, erkeklerden daha çabuk yıpranmaktadırlar. Kısa bir zaman sonra, gözünüzde eskimiş bir bayan olabilir o. Şu anda bir kere daha anneniz veya anneniz gibi biri mesela teyzeniz, onun yaşı kadar gösterip göstermediğine baksın. Yaşı gibi kendisi de büyük görünüyorsa böyle bir tehlike sizi bekleyebilir. Vazgeçmeniz için bu makul bir nedendir.
Tesettür konusu ise caizliğin ötesinde, içteki kök sıkıntısını gösteriyor. Biraz daha direnin. Eliniz kolunuz bağlı teslim olmayın. İyi düşünün, uzun düşünün.

Nureddin Yıldız