Yazılı Fetva

Trafik polisinin denetimde merhamet göstermesi doğru mudur?

1700
20.08.2022

Hocam ben bir polis memuruyum. Trafik denetleme şubede çalışıyorum. İşim gereği vatandaşa denetimlerde tespit ettiğimiz eksikliklerden veya ihlallerden dolayı trafik idari para cezası yazıyorum. Ne kadar dikkat etsem de tespit ettiğim bir ihlalde veya eksiklikte her zaman ceza yazmam mümkün olmuyor. Her gün yasak parkta yüzlerce araç ve kural ihlali yapanları görüyorum. Vatandaşın maddi durumu ortada, merhamet gösteriyorum. Bazen de araçta hasta oluyor izin veriyorum. Böyle olunca da hem ceza yazdığımda hem de merhamet gösterdiğimde acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünüyorum. Adalet herkese eşit olmalı ama özellikle maddi durumu iyi olmayanlara karşı merhametli davranmak durumunda hissediyorum. Aralarında mutlaka yalan söyleyenler de vardır. Ceza yazmadığımda devlet zarara uğradı tüyü bitmemiş yetimin hakkı gitti diyorum. Yazdığım insanlara haksızlık diyorum. Herkese yazmaya kalksam bu sefer kendimi merhametsiz, vicdansız ve robot gibi biri olarak göreceğim. Bu sefer de Rabbimden nasıl merhamet bekleyeceğim. Sizce benim durumumun fetvası nedir?

Allah yardımcınız olsun. Mesleğiniz bıçak sırtı denebilecek bir zeminde duruyor. Kanaatim odur ki: Sizin mesleğinizde yüzde yüz adalet neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle iki ölçüyü ve bir temel prensibi kaçırmayacaksınız.

  1. Bilerek yanlış yapmayın.
  2. Siz bir memur olduğunuza göre amirinizin emrine uyun.

Bu iki ölçü sizin için biiznillah kurtuluştur.

Temel prensibiniz de şu olacak:
Allah’ın açık emirlerinden bir emri, yasaklarından bir yasağı çiğnemeyeceksiniz. Mesela masum olduğunu bildiğiniz bir insanı öldürmek, malına haksız yere el koymak gibi bir işi yapmayın.

Bunların haricinde yaptığınız iş neticede bir memurluktur ve memurluğun hangi türü olursa olsun bir riskler yumağıdır. Allah Teâlâ sizi muhafaza buyursun.

 

Nureddin Yıldız