Yazılı Fetva

Turistik yerlerin pahalı olması hk.

3178
14.07.2021

Babam inşaat ustası ve yaptığı işlerde piyasaya göre fiyat veriyor. Çalıştığı yer turistik yer olduğu için piyasası diğer yerlere göre yüksek ama iki taraf da razı ve işinde bir sıkıntı olduğunda ücretsiz bir şekilde tamir ediyor. Diğer yerlere göre yüksek fiyat vermesinde bir sıkıntı var mı, aldığı para helal mi hocam?

Helal kazanmak ve harcamak her mü'minin derdi olmalıdır. Allah babanızdan razı olsun, böyle bir titizliği ancak mü'min olan gösterir. Kural şöyledir:
Ustanın el ücretinin takdiri kendisine aittir. Bir ustaya “şu fiyattan fazla almayacaksın” denmez. Semtin pahalı olması, işin hassas olması, malzeme veya eleman bulmakta zorlanılması gibi sebeplerden ötürü piyasanın üstünde bir fiyata iş yapmakta sıkıntı yoktur. Mesela yaz aylarında yüz liraya yaptığı işi kış aylarında elli liraya yapabilir veya aksi olabilir. Yeter ki, işini yaptığı insana karşı yalan beyanda bulunmasın, malzemeden ve işten kısmasın. Şeffaf ve temiz işin bedelini usta kendisi takdir eder, hakkıdır. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız