Mektuplar

"Uçurumun kenarındayız, lütfen yardım edin!" diye feryat eden öğretmene...

2993
14.11.2017

Yaklaşık 6 yıldır davaya hizmet etmeye çalışıyorum. Tokat'ta ikamet ettim. Din derslerine girdim; hep namaz, tesettür vs. diye emirler üzerinde durdum. Şimdi hicret ettim, Antalya’dayım. Çocuklar memlekette, ben ise burada özel bir lisede …’in öğretmeniyim. Gördüm ki burada namaz, tesettür demek olmuyor. İlk önce şuur vermek gerekiyor. Dinî emirler ise daha sonra… Ne yapmalıyım? Ben bu davaya baş koydum, Mus’ab bin Umeyrlik yapacağım inşallah. Ben burada nasıl hizmet etmeliyim? … öğretmeniyim, çocuk bana diyor ki, ‘’Allah varsa ispat et!’’ Bu ve buna benzer sorular… Ayrıca yabancı bir diyardayım. Ailemle beraber olmam lazım; ama bunun için de olanaklar olmalı. Bunun için de sizden duâ istiyorum. Sadece çalıştığım liseye değil, gördüğüm tüm insanlara bir hareketle bile olsa vesile olmalıyım. Uçurumun kenarındayız, hepimiz oluk oluk ateşin içindeyiz, lütfen yardım edin! Burada ne yapabilirim, nasıl hizmet edebilirim? Sizden yardım istiyorum, beni yalnız bırakmayın. Selâmetle.

Bu gözle bakmayın bulunduğunuz yere. Böyle bakarsanız şeytan sizi çok geçmeden yıldırır. Evet, bölge olarak orası riskli bir bölge ama garantili ve sorunsuz bir yer yoktur. İnternet sebebiyle artık köylerde bile o soruları soracak birileri bulunuyor.
 
Asıl amacınız sizin kendinizi imân ve iffet olarak güçlü tutmanız olsun. Bunun için yoğun gayret edin. Eriyen bir mum değil de erimeden aydınlatan bir güneş olmaya çalışın. Bu da sürekli okumanız, incelemeniz ve ibadetlerinizle kendinizi takviye etmeniz demektir. Kasıtlı sorularla öğrenme amaçlı soruları ayırt etmedikçe bir iş yapamazsınız. Kışkırtıcı denebilecek sorulara cevap vermeyin. Asla ikna edemeyeceğiniz zihinler sizi doğduğunuza pişman edebilir. Unutmayasınız: Kalpler Allah’ın elindedir. O dilerse hidayet bulurlar. Sizin cevabınız ve gayretiniz sadece vazifenizi yapmış olmak için önemlidir. Siz gayretinizi gösterin, gerisini Allah’a bırakın. Tıpkı peygamberler gibi olun. Kendinizi tartışmalı sorular ve ortamlarla yıpratmayın. Bir gence abdesti öğretmeniz, binlerce gencin zihnindeki tartışmalara dalmanızdan daha pratiktir ve gereklidir. Sizi dinleyenin kıymetini bilin, önceliği ona verin. Allah yardımcınız olsun.
Selamünaleyküm.
 
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz