Mektuplar

Ufak yaştaki çocuklarına tahammül edemeyen anneye mektup

13014
23.01.2017

Selamun aleyküm hocam. 4 yaşında bir oğlum, 3 yaşında bir kızım ve 2 aylık ikiz kızlarım var. Sizin dediğiniz gibi öncelik evlerimiz olmalı fakat 4 çocukla delirmek üzereyim. Çok bağırıyorum ve hırpalıyorum.
Bir yandan da İslâmi ölçüde yetiştirmek istiyorum. Öfke kontrolü için Kuran-ı Kerim ve Hadis'lerden dualar ediyorum. Fakat öfkeli anımda unutuyorum. Çocuklara söz geçiremiyorum lütfen bana yardım edin..

Aleyküm Selam.
Siz bir annesiniz. Ben sizi 'anladım' desem de anlamış olamam, siz annesiniz! Ama sizi görür gibiyim. Sinirlenmeniz, sesinizin yükselmesi, bağırmanız normaldir, Allah yardımcınız olsun. Size sadece şunu söyleyebilirim: Kısa aralıklarla yaratılan bu yavrular çok geçmeden büyümüş olacaklar. Siz de yaşlanmış olacaksınız o günlerde inşaallah. O zaman bu sıkıntıların hiç birini hatırlamayacaksınız. Hepsi tatlı bir hatıra olarak kalacak. Bir de cennette onlarla karşılıklı koltuklarda oturduğunuz zaman bu günler sizin kazancınız olarak sizi mutlu edecek. Allah sizi ve yavrularınızı cenneti ile mükâfatlandırsın. Aman sabredin, yarının kararlarını şimdiden vermeyin.
Bağırmanızdan endişelenmeyin.
Beddua etmeyin ve dövmeyin, gerisi kolay.
Rahat olduğunuz zamanlarda yavrularınıza dua edin.
Sık sık evinizin dışında bir yerlere iki saatliğine de olsa gezmeye çıkın. Eşiniz veya bir başka yakınınız da çocukları kollasın evde. Bu sizin için iyi gelir.
Dilinizi sesli zikir yapmaya alıştırın. Sinirlenince zikir yapın. Sesli dualar edin.
Uykunuzdan taviz vermemeye çalışın. İyi uyuyabilirseniz daha az sinirlenirsiniz.
Eşiniz de günün belli saatlerinde sizin yanınızda olmalıdır en azından.
Namaz ve benzeri ibadetlerin farzlarını eda edin, sıkışık iseniz sünnetleri erteleyin. Namaz yoğunluğu size bir dert gibi gelmesin diye onlar büyüyene kadar ara sıra böyle yapmanızda sakınca yoktur.
Size sürekli çocuk sıkıntısı aktaran ziyaretçilere mesafe koyun, derdinizi bir iken iki etmesinler.
İsterseniz bir psikoloğa da görünün.
Allah yardımcınız olsun, sizi annelere ihsan ettiği güzelliklerle donatsın. Bize de dua edin.
Selamünaleyküm.
 
Nureddin YILDIZ
 
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


anne çocuk öfke