Mektuplar

Üniversite Ortamında Ateizme Kayan Genç Kız İçin Ne Yapılabilir?

5158
07.08.2020

Selamünaleyküm sevgili hocam,
 
Küçük yaşta hafız olan bir kız kardeşimiz şu sıralar sıkıntılı bir durum içinde üniversiteye başladı. Hocalarından biri de ateist, devamlı onunla konuşuyor ve bulunduğu durumu sorgulamaya hatta açılmaya karar verdi. Nasıl nasihat ettiysek olmadı. Bize yardımcı olabilir misiniz? Ona nasıl nasihat etmek gerek, ne yapmamız lazım?
 
Allah'a emanet olun hocam,

Bir hanım hocamızın böyle bir soruya verdiği cevabı size aktarıyorum:
Hocalarım benden daha iyi bilirler, ben onlardan öğrendiklerimi uygulamaya çalışırken şöyle tecrübe ettim:
 
O kardeşlerin ayaklarının kaymasını engellemeye çalıştığımızı onlara doğrudan hissettirmemeye çalıştım. Onlarla arkadaş olmaya çalıştım, arkadaş ortamlarıma davet ettim. Yaptığımız sohbetlere, derslere davet ettiğim gibi çaya-muhabbete de davet ettim. Ders aralarında hâllerini-hatırlarını sorup dertleriyle ilgilenmeye çalıştım, gerektiğinde derslerine yardıma gayret ettim. Arkadaş gibi yaklaşıp bizi sevdirmeye çalıştım.
 
Her gördüğümüzde nasihat edersek uzaklaşıyorlar, verilmesi gereken mesajın muhabbetin geneline, belki haftalara yayılması gerekebiliyor. Beni soru sorup cevap bulacağı biri gibi düşünmesine izin vermedim çünkü soruları bittiğinde uzaklaşıyor ya da inatlaşıyorlar. Biz ve onlar diye kutup oluşturmamak, zıtlaşmamak gerekiyor. Bana soru sorulduğunda bazen hocalarımın videolarını tavsiye ettim, bazen kitaplarını verdim; bak burada çok güzel anlatılmış dedim. Bazen de sohbet içinde cevaplarını verdik.
 
Kardeşlere tavsiyem, bu kardeşlerle sadece soru ve cevap bulma ilişkisi içinde görüşmesinler. Kafalarını ve gönüllerini kim daha iyi rahatlatırsa o tarafa yönelirler. Böyle bir risk almasınlar ama elbette soruları ile ilgilensinler, tavsiyelerde bulunsunlar fakat her görüşmeleri nasihat üzerine olmasın. Kendilerini sevdirmeye ve arkadaş çevrelerini kendi çevrelerine çevirmeye çalışsınlar, diğer gruplarla görüşme sıklığını azaltmaya uğraşsınlar. Gerekirse kendi vakitlerinden feragat etmeleri gerekecek. Ve zıtlaşmamaya, kutuplaşmamaya dikkat etsinler.
 
Karşıdaki kişinin durumuna göre bu tavsiyelerim belki yanlış da olabilir ama insan kazanmak çoğu kapının anahtarı oluyor. Bilhassa üniversitede hocamın her zaman söylediği gibi arkadaş çevresi çok çok önemli oluyor.
 
Bir de küçük de olsa hediyeleşsinler, özellikle kızlarda muhabbeti çok artırıyor. Her gördüklerinde selam versinler, görmediklerinde kendileri arayıp ya da mesaj atıp hâllerini-hatırlarını sorsun, ilişkilerinin devam ettiğini karşı tarafa hissettirsinler, kopmalarına izin vermesinler. Dedikodu yapılmayan ve güzel şeyler konuşulan, kardeşliği hissedebileceği bir WhatsApp grupları varsa bu kardeşi de eklesinler. Kendisi konuşmalara katılmasa da onların muhabbetine şahit olsun.
 
Naçizane bunları söyleyebildim.
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz