Mektuplar

Üniversite ortamında kendini nasıl muhafaza edebileceğini soran gence mektup

14676
05.01.2016

Allah hizmetlerinizi artırsın hocam. Ben bu sene ikinci üniversiteye yerleştim. Lise ve ön lisans okurken sınıfımda bulunan kişiler erkekti. Ama şimdi sınıfımın yüzde yetmişi bayan öğrencilerden oluşuyor. Ben bu ortamlara hiç alışık değilim. Birileri tarafından flört gibi bir bataklığa sürüklenmekten korkuyorum. Çünkü bu zamana kadar böyle bir şey yaşamadım ve hemen kandırılma ihtimalim var. Hocam, sınıf ve genelde okul aşırı derecede mide bulandırıyor. Bu konuda ve üniversitedeki cihatla ilgili ne tavsiye edersiniz?

Delikanlım,
Güzel kardeşim,
Ümmetimin biricik genci,
Bak, tam ortasındasın Bedr’in, önünde de Uhud tepesi var… Tam önünde, senin için cihat alanı orasıdır. Müşrikler gitti onların yerine senin nefsin geldi. Mızrak yok, internet var. Kılıçlar kalkmıyor ama şehvet dalgaları basıyor seni.
Diren ve dik dur.
Sabırlı ol.
Nefsine ezilme, şeytana kanma. Kendini koru ve diploma al çık oradan. Ve ondan sonra de sen, kendini mücahit bil, e mi?
Fırsat bu fırsattır. Sakın kaçırmayasın fırsatı, sakın ha!
Delikanlım,
Allah Teâlâ, Bilal’i nasıl sınamıştı, hatırlıyor musun? O Mekke sıcağında kayaların üstünde kırbaçlanan Bilal’i biliyor musun? İşte seni de öyle sınıyor kabul et.
Dik dur. Kırbaçlara yenilme sakın. Şehvetini zapt etmeye çalış, vaktini doldur, dakikan boş olmasın. Gerekmedikçe bir saat bile durma o binaların içinde. Zorunlu olduğun kadar dur. Daha bereketli yerlere git. Sana en yakın camileri mekân edin kendine. Muhakkak günde en az bir kere bir camide namaz kıl. Okulu putlaştırma, başından da atma. Ortada, mutedil bir mümin genç ol.
Ve güzel delikanlım,
Sakın kendini yalnız zannetmeyesin. Sayamayacağın kadar melek seninle beraberdir. Onlar seni koruyor, sana destek oluyorlar, senin adına dosyalar tutuyorlar. Onları kendinden uzaklaştırma. Yanılır da bir hata edersen, hiç beklemeden Rabbine dön. Hemen istiğfar et. Tevbeyi can simidi yap, ona tutun. Göreceksin Rabbin, kalbine huzur indirecek.
Okul, fakülte.. Onların tamamı hayatın içinde bir basamak kadar bile değildir. Onları hayatın bütünü gibi görenlerin aklı kıttır. Sen daha büyük bak, daha öteleri gör. Sabret güzelim, sabrın sonu Allah’ın rızasıdır, onun cennetleridir.
Ve sakın unutma,
Sen bu merhûm ümmetin genci isen, sana melekler dua eder durur. Şehitler toprağın altında seni anar bekler. Sen umutsun. Sen ümmetimin ciğerisin. Seninle nefes alacak bu ümmet. Ezilme ve ezdirme kendini. Sabret güzel delikanlım. Sabredenlerle beraber olmaya sabret, e mi?
Nureddin YILDIZ
facebook.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz

Nureddin Yıldız