Yazılı Fetva

Vahhabilik ve İbn-i Teymiye Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

16168
04.11.2010

Vahhabilik ve İbn-i Teymiyye hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Vahhabi bir kişiyle tanıştım, çok farklı görüşleri var bizim görüşlerimize göre. Mezhepler, evliyalar, kerametler ve daha bir sürü konuda çok farklı şeyler söylüyor. Acaba hepsi mi böyledir bu kişilerin? İbn-i Teymiyye hakkında da çok değişik görüşler var, vahhabiler de çok savunuyor bu kişiyi. İbn-i Teymiyye'nin çoğu görüşü mü sakıncalı yoksa bazı görüşleri mi?

Dünya müstekbirlerinin şamaroğlanına dönmüş, tabii afetlerle eriyip giden bir Müslüman Dünya'nın mensubu olarak, Müslümanlar arasındaki ayrıntılarla uğraşmanın ne yararı vardır? Böyle bir araştırmaya nasıl vakit bulunabiliyor anlayamıyorum. Kendi işimize baksak daha iyi olmaz mı?
Allah Teala, bize önce bizi soracaktır. Kimse İbni Teymiye'nin hesabını vermeyecektir. Size bir ipucu vereyim: Şimdi siz nasıl Vahhabileri merak edip koğuşturuyorsanız onlar da sizi merak edip koğuşturuyorlar. Ama iki taraf da sömürülüyor, toprakları ve şerefleri çiğneniyor. Daha dikkatli olalım.

Nureddin Yıldız