Yazılı Fetva

Yasalara uygun olmayan iş kul hakkına da girer mi?

1273
05.06.2022

Hocam biz lokantamızda otuz beş kişi kadar eleman çalıştırıyoruz. Elemanları işe alırken bütün şartlarımızı konuşuyoruz ama bizim bu çalışma sistemimiz hukuk sistemiyle uyum sağlamıyor. Mesela yedi buçuk saat çalışması gereken işçiyi biz sekiz buçuk saat çalıştırıyoruz. Verdiğimiz maaşa göre sigorta primi ödememiz gerekirken biz belli sebeplerden dolayı asgari ücretten yatırıyoruz. Elemanlara söylediklerimizi yerine getiriyoruz ama bu çalışma şeklimiz yasalara göre elemanın hakkını çalmaktan ​​​ibaret. Yasalar karşısında suçlu olduğumuz gibi Allah katında da suçlu muyuz yani kul hakkı mı yiyoruz?

Meselenin yasal boyutunu ele almıyorum, o sizin de takdir edebileceğiniz ve zaten kanunen size uygulattırılabilecek bir bölümdür. Size sadece “dinen” dediğiniz boyutu ile cevap veriyorum:

Bu durumda, elemanınıza sözleşme haricinde bir iş yapmadığınız yani baskı olmadan hür iradesi ile evet dedirterek iş yaptırdığınız sürece ve onun sizden bir talebi olmadığı sürece HARAM İŞLEME, HARAM KAZANMA, KUL HAKKI durumu yoktur. Kanaatimiz budur.

Nureddin Yıldız