Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Reflü, oruç ve namaz

Ben reflü hastasıyım bu nedenle yemekten sonraki bir kaç saat boyunca yediğim yemekler istem dışı ağzıma geri geliyor ve bunları bazen müsait ortamda olmadığından geri yutuyorum bazen de kusma şeklinde dışarı atıyorum. Ağıza gelen bu yemekler, ağızdan çıkarmadan yuttuğum durumda abdest ve orucun bozulmasına sebep olur mu? Allah şimdiden razı olsun.

Selamünaleyküm.
Ağız dolusu kusmak abdesti bozar. Bu durumda abdestinizi yenileyeceksiniz.
Orucunuza gelince:
Oruçken kendi zorlaması ile ağız dolusu kusarsa orucu bozulur, kaza etmesi gerekir.
Kendi isteği dışında gelen kusmuğu AĞIZ DOLUSU OLMAK ŞARTIYLA geri çevirirse onun da orucu bozulur, kaza etmesi gerekir. Sizin özel bir durumunuz var; genelde böyle bir şeyle karşılaşıyorsanız bunu bir özür sayabiliriz, kaza etmeniz gerekmez. Genel ile kastımız da şudur: Her oruç günü böyle bir durum oluyorsa, genelde böylesiniz demektir. Haftada bir oluyorsa ya da sıcaklarda oluyor da soğuk günlerde olmuyorsa durumunuz özel değildir. Buna göre siz karar verebilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

Rabbim cümlemize şifa versin. Allah razı olsun cevabınız için de.. Benim merak ettiğim ağza gelen şeylerin ağız açılmadan direk geri yutulması kusma hükmünde midir? Çünkü bu benim çok sık rastladığım bir durum istisnasız her her gün hatta her yemekten sonra oluyor.

Selamünaleyküm. Ağza gelenlerin yutulması kusma hükmünde değildir.