Yazılı Fetva

Borsada faiz gelirini sadaka olarak verirsek kazancımız helal olur mu?

7744
18.11.2021

Borsada birçok şirketin gelir gider tablosunu inceledim ve istisnasız hepsinde faiz geliri olduğunu gördüm. Ana işi faizle ilgili olmayan ve faiz geliri bulunmayan ancak aldığı krediler nedeniyle faiz gideri olan bir şirketin hissesini almak caiz midir? Şirketin faiz geliri olmadığı halde şirketin büyümesi için alınan kredilerden dolayı faiz gideri olmasını nasıl değerlendirirsiniz, günümüzde büyük bir şirketin tek borç alabileceği kurum bir banka olduğu için o şekilde büyümesi helal midir? Bu şirketin hissesini almak ve belli bir süre sonra kâr elde etmek, kârdan faiz gelirinin sadaka olarak verilmesiyle caiz hale gelir mi?

Mü'min, kalbinin rahat etmediği işi yapmaz insandır. Borsayı bu şekilde görüyorsanız ondan uzak durmalısınız.

Bir şirketin: 

  1. İşinin haram bir iş olması,
  2. Helal bir iş yapıyor olsa da faiz alıp veriyor olması ve bunu şirket hesabı üzerinden yapması o şirketin hissesini almayı din olarak engeller.

Zorunlu bir borçlanmadan kaynaklanan geçici bir faizli ilişki için o şirketin haram iş yapan şirket olduğunu söyleyemeyiz.

Hiçbir şekilde faiz almak ve vermek arasında fark göremeyiz. Böyle bir bakış bizi maazallah ZİYA YAPAN MI YAPILAN MI sorusuna da götürebilir.

Nureddin Yıldız