Yazılı Fetva

Cennete veya cehenneme gideceğimizi kabirde mi öğreniriz?

13269
27.05.2021

Hocam öldüğümüz zaman kabre girdiğimizde ve sorgudan geçtikten sonra eğer iyi ve hakiki bir mü’min olursak cennetteki eğer kâfir veya kötü bir Müslüman olursak cehennemdeki yerimiz gösterilecek. Mahşerde de sevap ve günahlarımızın yazılı olduğu defterlerden hangisi ağır gelirse o zaman cennete veya cehenneme gideceğimizi anlayıp hüsran ya da sevince nail olacağız. Benim sorum ise kabirde cennet veya cehennemdeki yerimizi biliyorsak mahşerde bunu unutacak mıyız? Kabirde sabah akşam gideceğimiz yer gösterilecekse mahşerde gideceğimiz yeri tekrar öğrenmemizin hikmeti nedir hocam?

Güzel kardeşim, o âleme ait bilgiler vahyin bildirdiği ile sınırlıdır. Tahmin ile veya benzeri bir yöntemle bilgi oluşturmamız mümkün değildir. Bu sorunuzun muhtevası da buna dâhildir. Sorunuza cevap olarak sadece şu ayrıntıyı zikredebilirim:
Kabirdeki bilgiler ruhumuzla bağlantılı iken mahşerdeki durum ruh ve bedenimizin bir arada olduğu yani bugünkü halimizle karşılaşacağımız bir durumdur. Allah bugün de o gün de yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


kabir mahşer