Yazılı Fetva

Diş hekimliğini bırakıp ev hanımı olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

1847
21.02.2024

Hocam ben devlette diş hekimliği yapan bir kadınım. Burada kısa sürede çok hasta bakmamız isteniyor, kaliteye önem verilmiyor. Bizim meslekte de işlem yapmak gerektiği için çok yorucu ve stresli oluyor. Açıkçası maddi ihtiyacım olmasa hiç çalışmak da istemiyorum. İş hayatında genelde seküler insanlar bulunuyor ve hayat tarzlarımız bambaşka, kendimi hem bedenen hem ruhen yıpranmış ve yalnız hissediyorum. Gelen hastaları memnun bir şekilde göndermeye çalışıyorum ama çalışma şartlarından dolayı bu meslek bana göre değilmiş diye düşünüyorum. Uzmanlık diş hekimliğinde de var ama benim artık ders çalışma isteğim kalmadı.

Şu anda bekârım ama ileride aile kursam ne eşim ne çocuğum için gereken ilgiyi gösteremem. Böyle düşünüp ev hanımlığına özeniyorum. Mesleği bıraksam eşim geçimimi sağlasa evde eşime çocuğuma hizmet etsem daha hayırlı olur düşüncesi geliyor. Sizin sağlık alanına ehemmiyet verdiğinizi biliyorum ama ben artık bunu hizmet değil de külfet olarak görmeye başladım. Bu hayat tarzı benim mizacıma uymuyor. Ben sakinliği seven bir insanım, iş temposunu kaldıramıyorum. Bunlar tembellikten mi onu da bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

Siz söylemesiniz de diş hekimliğinin böyle olduğunu biz de görüyoruz. Zor da olsa sürdürmeniz daha isabetli olur zannederim. Şimdi bırakmanız durumunda yarın şeytan sizi “keşke” bataklığında boğabilir. Devlet yerine özel bir klinikte az mesaili iş tercih etseniz olmaz mı?
Birden bire bırakmayın. Özelde de dayanamazsanız bırakma yönünü tercih edersiniz. Zannederim böylesi daha isabetli olur. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız