Yazılı Fetva

Eşimin günah dolu hayatından kurtulup, çocuğumla helal bir hayat sürmek için boşanabilir miyim?

1292
23.03.2024

Hocam biz eşimle üniversitede tanıştık ve haram olmasın diye iki ay içinde evlendik. Sonra o bir işe atandı ve altı ay başka bir şehre eğitime gitti. Ne olduysa ondan sonra oldu. Şu an sekiz senedir evliyim. Eşimin bana yapmadığı şey kalmadı. Aldattı, şiddet uyguladı, müstehcen video düşkünlüğü, küfürbazlığı, kavgacı oluşu, kabalığı, karaktersiz insanlarla dolu çevresi, aşırı bencilliği, eve, bana özellikle çocuğuna olan ilgisizliği. Aklınıza ne geliyorsa var ama asıl önemli olan büyük günah olan faizi asla önemsememesi. Krediler, kriptolar, taksitli nakit avanslar. Evi bu şekilde idare ediyor. O nasılsa bende tam tersi. Dini hassasiyetleri fazla olan biriyim. Çocuğum beş yaşına girecek ve bazı şeyleri fark etmeye başladı. Artık tahammül edemiyorum. Asla konuşulmuyor onunla. Bağırıp üstüme yürüyor. Ailesi de konuşup orta yol bulunacak bir aile değil. Ben de evlatlık verilip büyümüşüm. Sahipsizim demeye dilim varmıyor ama yani hocam bir Rabbim bir evladım var. Ne olur söyleyin. Ben adliyeye memur olarak atanıp, kendi alnımın teri helal paramı kazanıp, çocuğumla helal bir hayat sürmek istiyorum. İstihare namazı kıldım bu niyetim için, yıkayıp süzgeç içine yeşil iri iri dolmalık biber koyduğumu gördüm. Siz ne diyorsunuz? Yönlendirmeyeceğinizi ve üslubunuzu biliyorum fakat çok çaresizim. Benim sizin fikrinize ihtiyacım var.

İstiharenizi ve rüyanızı bilemem ama siz eş seçiminde acele etmişsiniz, onun karakteri bu imiş zaten, siz geç öğrendiniz.
Size tavsiyem şudur:
Eşinizin bu yapısını maddeler halinde bir psikologla istişare edin. Psikolog sizi nasıl yönlendirirse onu yapın, ayrılmak veya devam etmek konusunda bilimsel destek almış olun. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız