Yazılı Fetva

Eşit olmayan dünya imtihanlarının mükâfatı nasıl olacak?

1828
04.09.2021

Rabbimiz bize çeşitli imtihanlar veriyor. Bu imtihanlara sabredip isyan etmezsek mükâfatlandıracağını ve cennetine alacağını söylüyor. Bir videonuzda izlemiştim, Hz. Eyüp’ün sıkıntılarından bahsediyorsunuz. Rabbimizin onu sıkıntılara isyan etmediği için, her durumda Allah’a dayandığı için cennetine alacağını söylüyorsunuz. Onun imtihan derecesinde imtihan olmayanların aynı cennete giremeyeceğini söylüyorsunuz. Bunları göz önünde bulundurduğumda aklıma direkt şu soru geliyor, imtihanları Allah verir, kimisini evlat acısı gibi çok ağır acılarla sınarken, kimisini ufak tefek borçlarla sınıyor ve bu dünyada yüreklerine acı veren çok fazla imtihanla karşılaşmıyorlar. İmtihanları veren Allah olduğuna göre daha basit şeylerle imtihan olan kul çok fazla acı imtihanlarla imtihan olan kulun girdiği cennete giremiyor. Peki, o zaman daha az imtihan olan kulun suçu ne bu durumda?

Bu değerlendirme isabetli değil. Biz mesela evlat acısına bir ağırlık veriyoruz ve arabasını kaybedeninki kolaydır diyoruz. Dışarıdan bakıldığında bu doğrudur çünkü biz sadece bize yönelik olan direkt etkiyi hissediyor ve değerlendiriyoruz. Allah Teâlâ ise bize göre çok basit gibi duran bir imtihan konusunda bizim için en ağır olan gibi imtihan sonucu çıkarabiliyor. Bu nedenle de kimin imtihanının ağır kiminkinin de hafif olduğu kararını bize göre değil bize imtihan gönderene göre tartmaya mecburuz. Şöyle bir örnek de ele alabiliriz:
Bir kere mesela “suphanallah” diyen cennetler dolusu sevap elde edebilirken bir cüz Kur'an okuyan hiç sevap elde edememiş olabiliyor. Niyetten ihlasa kadar pek çok etken burada etkili olur. İmtihan da böyledir. Büyük bir başlıktan kazanamayan bir kul olarak çıkabileceğimiz gibi herkese göre basit bir başlıktan da çok şey kazanmış olabiliriz. Allah Teâlâ akıbetimiz hayır kılsın. Âmîn

Nureddin Yıldız