Yazılı Fetva

Huysuz ve ne istediğini bilmeyen eşim ile nasıl geçinebilirim?

7271
22.03.2022

Hocam benim eşim çok boş bir hayat yaşıyor ve ben bu durumdan gerçekten çok yoruldum. Bazen boğulduğumu hissediyorum. Çok nadir namaz kıldığı olur, çok boş konuşur, her şeye sinirlenir, uyardığımda küfür eder ve ona göre herkes haksızdır. Zaten uyardığım şeyi inadına daha çok yapar. Çocukların yanında hep azarlar beni ve onlar da şımarık, edepten uzak ve söz dinlemez oldular. Sürekli beni huzursuz edecek bir şeyler bulur ve üstüne her gittiğim yerde beni sorgular durur. Maddi olarak bir dediğimizi iki etmez her istediğimizi alır, seyahatte namaz kılmam için mescit arar bulur ama onunla nasıl geçineceğimi bilmiyorum, belki siz de anlamadınız nasıl bir insan olduğunu çünkü ben de çözmüş değilim. Bana bir yol gösterin hocam, ne yapmalıyım?

Anladım bacı, eşinizi anladım. Evet, sıkıntılı bir eş ama atılacak ve yok kabul edilecek biri değil anlaşılan. Bir kere de olsa seccadenin başına geçmesi bile büyük bir nimet. Siz eşinizi düzeltemezsiniz. Yapacağınız şey şudur:
Onun bu yönlerini görmeyin, duymayın, ilgilenmeyin. Siz ondan sorumlu değilsiniz zaten. Aile içi huzurunuza bakın. Biraz daha yaşlanınca inşaallah daha iyi ve daha faydalı olur. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız