Yazılı Fetva

Huzursuzluğum ve yaşadığım sıkıntılar ibadetlerimi bile etkiliyor, bu durumla nasıl başa çıkabilirim?

916
18.03.2024

Hocam, ben genç bir talebenizim. Allah'ın izniyle sohbetlerinizden ve derslerinizden istifade etmek için çabalıyorum. Yaş olarak henüz çok büyük olmasam da hayatım bazen gözüme bir hayli zor ve yıpratıcı geliyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, üzerimde bir takatsizlik oluyor fakat Allah'ın izniyle her defasında üstesinden geliyorum. Kim olduğumu ve ne için var olduğumu hatırlatıyorum kendime. Yalnız son zamanlarda bu durum sık sık olmaya başladı ve beni mahvediyor. Namaz kılamıyor, Kur'an okuyamıyorum. Yalnızca ibadet ve ilim konusunda da değil dünyevi işlerimi de yoluna koyamıyorum. Ders çalışamıyor ve gelişim sağlayamıyorum. Yüreğimi en çok inciten ise dua dahi edemiyorum. Rabbim iste diyor, benden iste diyor fakat ben el açıp yalvarmaya dahi acizim. İçimde hep bir huzursuzluk var, yüreğim sıkışıyor. Ben davamda kararlıyım, ben mücahideyim, ben Hz. Muhammed'in ümmeti, siz kıymetli Allah dostlarının talebesiyim. Allah'ın izniyle nefsime hâkim olup, şeytanın tuzağına düşmeyeceğim ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu sebepsiz yorgunluğu, bu kalabalık içerisinde çaresizliği ve anne babam ile aramdaki gerginliği nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Sizden alacağım cevap benim için çok kıymetli ve mühimdir. Rabbim sizden, sizinle aynı davaya yoldaş olanlardan ve bizimle aranıza bu gönül bağını kurmanıza yardımcı olan herkesten razı olsun.

Kıymetli Kardeşim;


1- Önce, kendinize bu konuları dertleşebileceğiniz bir kadın arkadaş bulun, haftada bir de olsa onunla dertleşin, size nasihat ederse nasihatine kulak verin. Yalnızlık büyük bir sıkıntıdır ve azaptır.
2- Bu mantıkta olmayanlarla oturup kalkmayın.
3- Sonra da uykunuzu, başından kontrol edin. Her gün aynı saatte yatın. Bu saat de ondan sonrası olmasın. Yedi saatte de kalkın.
Yatmadan dört saat önce hiçbir şey yemeyin, yatağa aç girin. Akşamları TV seyretmeyin.
İki ay buna uyarsanız uykunuz düzene girer. Uykunuz düzene girerse tembellikten şikâyetiniz azalır.
4- Kitap okumaya alıştırın kendinizi. Önce basit hikâyeler de olsa yavaş yavaş yükselen bir tempo ile kitap okuyun.
5- Sesli dersler dinleyin. Meselâ bizim derslerin sesli MP3 ile hazırlanmışları var. www.sosyaldoku.com adresinden onları indirip dinleyebilirsiniz.
İnşaallah açılacaksınız.

6- Sakın kendinizden umut kesmeyin, şeytanı kıs kıs güldürürsünüz. Bir kere sizi mağlup ettiğini de anlarsa bir daha elinden kurtulamazsınız.
Allah kolaylıklar versin. 

H. B.