Yazılı Fetva

Kavgacı, Huzursuz Anneye Karşı Ne Yapılmalı?

14114
07.02.2014

Selamün aleyküm hocam. 23 yaşındayım. Ailemden uzak, İstanbul'da yalnız yaşıyorum ve çalışıyorum. Ailemde çok kavgacı ve huzursuzluk çıkartan insanlar var, özellikle de annem. Babam, annem yüzünden sinir krizlerine giriyor. Annem diğer akrabalarımız hakkında sürekli; şu bize şöyle yaptı, bu bize şöyle yaptı, diye mesajlar atıyor. Huzurumu kaçırıyor. Anne ses çıkarma diye cevap verince de tartışma çıkartıp lafı sen onları mı savunuyorsundan, senden evlatlık yok demeye kadar getiriyor. Üstelik annem hacıdır ve birçok kez umreye gitmiş biridir. Sonra kendimi anneye saygısızlık yapmaktan büyük günah işlemiş ve Allah'ın ceza olarak tüm hayatımı alt üst ederek cezalandıracakmış gibi hissediyorum. Benim tutumum ne olmalıdır hocam? Hem uzun vadede hem kısa vadede ne yapmam gerekiyor?  Bir de hocam ilerde evlenirsem huzurumun bozulmaması adına ailemi kendi yuvamdan uzak tutup, dinimizde aile ile kurulması gereken en asgari seviye ne ise o kadar iletişim kurmak istiyorum. Yaptığınız hizmetleri Rabbim kabul etsin hocam

Aleykümselam.1- Anneniz ile babanız arasındaki tartışmalara fiilen katılmayın. İki tarafı da idare edebilen bir konumda olmaya çalışın. Mecbur kalmadıkça ikisine de ayrı ayrı veya bir arada yorum yapmayın.
2- Siz, üzerinize düşen evlatlık görevini en iyi şekilde yapın. Evlatlığınızda kusur bulunmasın.
3- Evlendiğinizde eşinizi böyle bir ortamdan uzak tutun. Eşinizin bu fitne ortamına girmesini gerektirecek sebeplerden de uzak durun.
4- Sizi koruması için Allah'a dua edin.

Nureddin Yıldız